Председателят на Комисията по транспорт и съобщения към 51-то Народно

...
Председателят на Комисията по транспорт и съобщения към 51-то Народно
Коментари Харесай

Председателят на Комисията по транспорт и съобщения Кирил Добрев разговаря с представители на автоинструкторски организации

Председателят на Комисията по превоз и известия към 51-то Народно заседание Кирил Добрев беседва с представители на автоинструкторски организации, измежду които Сдружение „ Съюз на българските автомобилисти “, „ Съюз на центровете по авто-мото подготовка “, Сдружение „ Национален автоинструкторски съюз (НАИС) “, Сдружение „ Български автоинструкторски съюз “ и Асоциация за образование в превоза.
В рамките на полемиката бяха разисквани паниките на тези организации, подбудени от промените в Наредба 37 и Наредба 38, свързани с образованието и изпитите на претендентите за придобиване на дееспособност за ръководство на МПС. Сред главните промени в наредбите се планува образователният развой да премине към напълно електронна форма – образователният картон и образователният дневник на всеки курсист да се водят цифрово, а графикът за осъществяване на образованието да бъде прецизно регламентиран.
Друга основна смяна е въвеждането на ограничаване за явяването на изпити – претендентите ще могат да се явят на научен или на практика изпит не повече от четири пъти в границите на шест месеца след привършване на курса. Освен това отпада задължението за полагане на вътрешен научен и на практика изпит, което провокира различия измежду представителите на сектора.
По време на срещата ръководителят на Съюза на центровете по авто-мото подготовка Йонко Иванов акцентира, че неналичието на дълготрайна тактика за сигурността на придвижването и съществуването на лобистки ползи могат да доведат до утежняване на качеството на образование на бъдещите водачи. Представителите на организациите настояха за въвеждане на наложителни курсове за водачи на всеки 10 години, които да се финансират със събраните средства от санкции, както и за по-ясен и транспарантен развой на въвеждане на новите електронни системи.
По думите им образователната документи в сегашния ѝ тип съдържа голям брой неточности. Липсва нормативна уредба за прекосяване сред другите категории, а размерът на информацията за категория B не е усъвършенстван – в тестванията към момента попадат въпроси от категориите A, A1 и A2, което в допълнение усложнява процеса.
„ Ако вярно разбирам, образователната документи има известни пропуски. Освен това софтуерът, който е обвързван с обучителния развой, съгласно вас има механически проблеми, което попречва естественото протичане на курса и пречи освен на инструкторите, само че и на курсистите. По-скоро фокусът би трябвало да бъде върху изпита, където ще проличи дали инструкторите се оправят и дали обучителният развой е сполучлив ”, сподели по време на срещата Кирил Добрев.
По думите му е належащо всички заинтригувани страни – държавните институции, инструкторите и всички участници в процеса на образование – да обединят старания в посока създаване на по-ефективна система за образование и изпитване. Само посредством взаимна работа и добре координирани дейности може да се подсигурява, че на пътя ще излизат добре готови и виновни водачи, което в последна сметка ще докара до понижаване на пътните произшествия и повишение на сигурността за всички участници в придвижването.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР