Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че

...
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че
Коментари Харесай

Фон дер Лайен пред ООН: Нужно е „зелено“ икономическо възстановяване

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен съобщи, че светът се нуждае от самодейност, която да свърже икономическото възобновяване с Целите за стабилно развиване, с цел да направи планетата " по-приобщаваща и по-зелена от тази, която познаваме ".
Целите за стабилно развиване (Sustainable development Goals) са набор от цели, свързани с бъдещото интернационално развиване за интервала 2016 – 2030 г, избрани от Организацията на обединените нации(ООН).
Тя насочи апела си на конгрес на международните водачи, иницииран от организацията, отдаден на финансовата реорганизация след приключването на пандемията от ковид. Мотото на срещата е „ Финансиране на развиването в епохата на COVID-19 и оттатък “. Урсула Фон дер Лайен означи, че стопанската система би трябвало да бъде изменена и да стане " по-гъвкава и устойчива ".
По-рано по време на същото събитие генералният секретар на Организация на обединените нации Антонио Гутериш показа проект за облекчение на дълга, който ще бъде препоръчан на страните с ниски и междинни приходи, с цел да им помогне в битката с икономическата рецесия, породена от коронавирусната пандемия.
Той също по този начин прикани Международния валутен фонд да емитира така наречен " Специални права на тираж " (SDR, безналична интернационална валута на МВФ), с цел да усили ликвидността на фона на рецесията, породена от COVID-19.
" Облекчаването на смазващия дълг не може да бъде лимитирано до най-слабо развитите страни. Той би трябвало да бъде уголемен до всички разрастващи се страни и страни със междинен приход, които желаят дългова пролонгация, защото губят достъпа до финансовите пазари ", съобщи Гутериш на видеосреща на Организация на обединените нации на високо ниво по отношение на икономическото влияние от пандемията.
Той добави, че към 60 милиона повече хора по целия свят могат да бъдат изтласкани в последна беднотия , защото рецесията се задълбочава.
Подобен апел насочи и президентът на Световната банка Дейвид Малпас.
На днешната видеоконференция на Организация на обединените нации Дейвид Малпас прикани за по-дългосрочно облекчение на задълженията на 77-те най-бедни страни в света и съобщи, че доста от тях ще се нуждаят от непрекъснато и доста понижаване на дълга, с цел да се оправят с отрицателното влияние на пандемията от ковид.
Той също по този начин сподели, че комерсиалните кредитори би трябвало да вземат участие в самодейността на страните от Г-20 за облекчение на дълга при съпоставими условия и " да не употребяват облекченията на дълга от други ".
Дейвид Малпас отхвърли апелите към Световната банка и други многостранни банки за развиване да замразят заплащанията по дълга от най-бедните страни, като сподели, че това би навредило на способността им да продължат да обезпечават финансиране за други страни-клиенти.
Във форума на международните водачи взе участие и президентът Румен Радев. " Най-важните заключения от актуалната рецесия са, че рестриктивните ограничения не би трябвало да нарушават съществени човешки права, обществените ограничения би трябвало да оказват помощ навреме на нуждаещите се, а финансовите принадлежности да се насочат към тези, които ще бъдат движещата мощ за бързото възобновяване ". Това съобщи президентът Румен Радев в изявлението си. 
Пандемията от COVID-19 сподели, че вложенията в опазване на здравето са решаващи и би трябвало да създадат здравните системи по-устойчиви и готови за сериозни обстановки. Наред с това е належащо да се обезпечат медицински услуги за всеки един, който се нуждае от тях, уточни Румен Радев.
Солидарността е основен фактор за световното разрешаване на рецесията, подбудена от ковид, съобщи Румен Радев и добави, че в къси периоди България е съумяла освен да трансформира промишлеността си за произвеждане на персонални защитни средства, само че и част от тази продукция страната ни е предоставила на 12 страни от Западните Балкани и Източна Европа. В изявлението си президентът уточни, че дневният ред на Програмата за стабилно развиване 2030 би трябвало да остане пътна карта за бъдещото развиване.
Вижте още:
Какво чака Европейски Съюз след новия избавителен пакет?
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР