Предложението се сблъска с обвиненията, че длъжностните лица отварят вратата

...
Предложението се сблъска с обвиненията, че длъжностните лица отварят вратата
Коментари Харесай

Избухна грандиозен корупционен скандал в Украйна заради българските реактори от Белене

Предложението се сблъска с обвиняванията, че длъжностните лица отварят вратата за корупция тъкмо в миг

Правителството на Украйна се бори с възходящата съпротива против многомилионна скица за закупуване на спрени нуклеарни реактори от България, написа POLITICO. Предложението се сблъска с обвиняванията, че длъжностните лица отварят вратата за корупция тъкмо в миг, когато се стремят да изчистят енергийния бранш на страната.

Правителството желае да пусне в употреба два нови нуклеарни реактора в атомната електроцентрала „ Хмелницки " в Западна Украйна, като твърди, че те ще оказват помощ за укрепването на енергийната мрежа на страната, която е разрушена от съветските бомби.

Според тях най-бързият и сполучлив метод за това е да се закупят реактори съветско произвеждане, които сега се намират в склад в България и бяха предопределени за АЕЦ " Белене ", на приблизителна стойност 600 млн. $.

Но договорката се нуждае от подписа на законодателите, а няколко депутати - в това число най-малко един от партията на украинския президент Володимир Зеленски - настояват, че договорката може да направи голяма дупка в оскъдния бюджет на страната за остарели технологии, които не всеки път ще оказват помощ на украинците да предотвратят идните спирания на електрозахранването.

Въпросът доближи своята кулминационна точка във вторник сутринта, когато държавни чиновници се срещнаха с членове на Народното събрание, с цел да обсъдят въпроса. Според двама присъстващи депутати държавното управление е признало, че сега не разполага с нужната поддръжка на фона на подозренията.

„ Изключително рядко се случва неща на такова високо равнище да не получат поддръжка ", съобщи Андрий Жупанин, народен представител от ръководещата партия на Зеленски и член на парламентарната комисия по енергетика.

Той изброи няколко въпроса, на които съгласно него няма отговор: „ Можем ли да си позволим да купуваме съветски нуклеарни реактори по време на пълномащабна инвазия? И какво е положението на тези реактори? Те са купени от България преди 10-12 години, тъй че ще работят ли, когато дойдат в Украйна? " Министърът на енергетиката на Украйна, Герман Галушченко, който прокарва проекта, обаче отхвърли опасенията, като съобщи, че разширението на нуклеарната енергетика е единственият вид за затруднената енергийна мрежа и че двата реактора ВВЕР-1000 са най-ефективният вид за Украйна.

„ Срещу съветските офанзиви нуклеарната сила съставлява 60% от нашия енергиен микс и е гръбнакът на нашата енергийна система ", сподели той. „ Развитието и прибавянето на още блокове към Хмелницката атомна електроцентрала е приоритет за държавното управление на Украйна ".

Украйна се пробва да се оправи с корупцията в енергийния си бранш. По-рано тази седмица заместник-министърът на Галушенко, Олександър Хейл, беше задържан поради обвинявания, че е упорствал за рушвет от половин милион $ в подмяна на прекачване на съоръжение за рандеман на въглища, принадлежащо на държавно дружество.

Жупанин и сътрудниците му настояват, че покупката на съветски нуклеарни реактори ще се трансформира в чудесна опция за сходни съмнителни покупко-продажби.

Депутатите не престават да настояват, че държавното управление не е съумяло да отговори на основни въпроси за това по какъв начин схемата обезпечава съотношението цена-качество или взема решение проблемите на затруднената енергийна мрежа. Ярослав Железняк, икономист и народен представител от украинската демократична партия „ Голос ", съобщи, че не е сигурен, че държавното управление може да успокои тези опасения.

„ Има доста депутати от всички фракции, които не го поддържат ", сподели той след срещата във вторник.

„ Притеснени сме от корупцията в този развой на възлагане на публични поръчки и не сме получили никакви пояснения ".
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР