Президентът внася в НС предложението за референдум за еврото. Какво следва?
Предложението на президентът Румен Радев да се организира народен референдум с въпрос: " Съгласни ли сте България да одобри единната европейска валута " евро " през 2026 година ", ще бъде внесе през днешния ден в Народното събрание.
Очаква се след разискване във водещите парламентарни комисии, депутатите да се произнесат в пленарната зала за това дали да се организира препоръчаното национално допитване.
В петък, 9-и май, на Деня на Европа, по-малко от месец преди да се оповестят конвергентните отчети за готовността на България да се причисли към еврозоната от началото на идната година, президентът разгласи желанието си да изиска референдум. Аргументира го с разделянето по тематиката освен сред политическите партии, само че и с това измежду специалистите и жителите.
" Като президент съм уверен, че въвеждането на единната европейска валута може и би трябвало да стане с безапелационен народен консенсус, с вътрешното разбиране на хората, а не с надменно неуважение на тяхната воля ".
Остро реагираха министър председателят Росен Желязков, от ГЕРБ и от Политическа партия - Демократична България.
Бойко Борисов прикани парламентарните групи да потвърдят европейският път на България, угрижен и от реакции на европартньорите на страната ни:
" Те са извънредно разтревожени от това. Колегите и от ПП-ДБ, от " Движение за права и свободи - Ново начало ", от " ДПС-ДПС " и партиите от обединението да бъдем единни. Процесът е приключен. Само след месец ние ще имаме позитивен конвергентен отчет. И да предупредя, че в случай че това се допусне и отидем към референдум, може да забравите за еврозоната ".
" Най-важно е напрежението в България. Нашите ръководещи би трябвало да отстоят на първо място ползите на своите жители и тогава към този момент приказваме за на открито ", отговори президентът.
Народното заседание да излезе с декларация и да удостовери желанието за участие в еврозоната ще изискат от ПП-ДП.
" Безотговорно деяние на президента. Той, на процедура, на финалната права да се опита да саботира приемането на България в еврозоната ", уточни Божидар Божанов от ПП-ДБ.
" Учудващо е хората, които се пишат за най-големи демократи, да се разгласят против демокрацията ", отговори Румен Радев.
Председателя на Народното събрание Наталия Киселова дефинира тематиката за референдума като противоречива:
" Когато бъде импортирано предлагането се надявам да бъде добре стимулирано, с цел да може да се обоснове какви са причините на президента, защото към този момент има две решения на Конституционния съд.
Против референдума се разгласи водачът на " Движение за права и свободи - Ново начало " Делян Пеевски, определяйки го като неплатежоспособен.
Българска социалистическа партия - " Обединена левица " също разгласи, че няма да поддържа предлагането на президента Румен Радев за провеждането на референдум за въвеждането на еврото.
Движение за права и свободи на Ахмед Доган заявяват, че поддържат европейският път на България.
Макар и в ръководещата коалиция, от Има Такъв Народ ще гладуват " ЗА " референдума, само че не тъй като са срещу въвеждането на европейската валута а тъй като поддържат допитванията до народа.
" ЗА " ще гласоподават и от " Възраждане ", МЕЧ и " Величие ".
Също през днешния ден Крум Зарков - секретар по правните въпроси на президентът ще подаде оставка в символ на противоречие с поисканото допитване до народа. Той го дефинира като конституционно неприемлив въпрос, с който не може да се съгласи.
FaceBookTwitterPinterest
