Кьовеши откри измамата с тролеите на Враца, Юлиан Димов отива на съд
Преди тъкмо пет години серия изявления предизвестиха за колосална престъпна скица с социална поръчка във Враца с тролеи от Беларус. Зад схемата стоеше „ Авто Инженеринг Холдинг Груп “ на Юлиан Димов. Е, доживяхме – Европейската прокуратура внесе обвинителен акт в Софийския областен съд против собственичка на компанията, обвинена в машинация при социална поръчка за покупка на тролейбуси за община Враца на стойност 4.5 милиона евро (8.84 млн. лева).
Делото е за социална поръчка за закупуване на девет тролейбуса за градския превоз в града, което е финансирано от Европейския кохезионен фонд по линия на ограниченията за понижаване на замърсяването на въздуха.
Европейската прокуратура не оповестява името на компанията. Проверка на Mediapool удостовери, че компанията е „ Авто Инженеринг Холдинг Груп “, на която община Враца е упълномощила поръчки за общо 32 милиона лв.. Собственик е Юлиан Тодоров Димов.
По време на публичната поръчка компанията снабдител заявява, че тролейбусите са от полска компания. След това се оказа, че компанията е закупила тролейбусите от беларуска държавна компания, която по-късно е глобена от Европейски Съюз поради войната в Украйна.
“Тази компания по-късно стана обект на ограничаващи ограничения на Европейски Съюз за поддръжка на войната на Русия против Украйна, откакто покупката беше осъществена. Полската компания е била в разпродажба малко след привършване на процедурата по публичната поръчка “, се споделя в известието на прокуратурата.
Разследването е посочило, че тролейбусите са продадени на съвсем два пъти по-висока от първичната цена на придобиване, платена от изпълнителя, което съставлява очевиден случай на прекалено завишаване на цените.
Ако бъдат приети за отговорни, обвинените могат да получат от 2 до 8 години отнемане от независимост съгласно българското законодателство.
Това следствие беше стартирано едвам откакто Европейската прокуратура получава сигнал от частно лице, защото никой от виновните национални органи не е разкрил и докладвал за това на Европейската прокуратура.
В хода на следствието европейският делегиран прокурор беше изправен и пред невижданата обстановка, при която поисканите от него ограничения, позволени от българския съд, бяха изпълнени единствено отчасти от виновния полицейски орган.
Преди две години европейският основен прокурор Лаура Кьовеши описа по какъв начин чиновниците на Министерство на вътрешните работи са пробвали да саботират делото. На полицията е било указано да претърсят постройка, само че те не влезнали във всички офиси, а по-късно месеци наред по делото не се работело.
„ Европейската прокуратура подреди на полицията да направи претършуване. И познайте – служителите на реда не влязоха във всички офиси в тази постройка. Те „ пропуснаха “ да влязат в най-важния офис. Защо? Това е добър въпрос. Подадохме недоволство и в този момент има дисциплинарно произвеждане, само че би трябвало да се обясни, “ разяснява случая Кьовеши.
По-късно и българският представител в Европейската прокуратура Теодора Георгиева е разказвала за опита за бойкот от страна на полицията.
Източник: narod.bg

