Православната църка отбелязва днес зимния Симеоновден. Народните вярвания казват, че

...
Православната църка отбелязва днес зимния Симеоновден. Народните вярвания казват, че
Коментари Харесай

Зимен Симеоновден - един от най-лошите дни в годината

Православната църка отбелязва през днешния ден зимния Симеоновден. Народните вярвания споделят, че един от най-лошите дни в годината. Някъде го назовават Симеон бележник, тъй като белязва хората, оставя им рани и белези. Затова и поверието гласи, че не би трябвало да хваща изострен предмет. Трети февруари, съгласно националните вярвания, е третият вълчи празник, тогава не се работи с вълна, не се изхвърля пепел и боклук на открито, с цел да не се разсърдят вълците. А в някои краища, даже се не разрешава използването на думата вълк.

В националната памет първи, втори и трети февруари се назовават Вълчи празници, Трифунци или Мратинци. Посветени са на вълка и се съблюдават редица ритуални обреди: дамите не плетат, не предат, не тъкат, не перат. Спазват се и другите забрани, присъщи за останалите Трифонци. Вероятно празникът се е появил относително по-късно във фолклорната традиция, тъй като неговата обредност съвсем не може да се отдели от предхождащите го дни.

Традицията повелява на Симеоновден да не се дава назаем и да не се изнася нищо от къщата, с цел да не " излезе берекетът от вкъщи ".

Лятно-есенното сходство на Симеоновден е на 1 септември. Двата празника имат за съществена земеделска концепция - разполовяват годината на две: пролетна и есенна оран и сеитба.

На 3 февруари имен ден честват: Симеон, Симеона, Симеонка, Симеонко, Симо, Симон, Симона, Симонка, Симча, Симчо, Симян, Симяна, Симе, Сима, Симан, Симана, Мони, Моньо, Мона, Монка, Моника

Преданието споделя, че Симеон бил един от седемдесетте преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетския цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 година пр.Хр.) назначил.

На свети Симеона се паднало да преведе книгата на оракул Исаия, когато стигнал до глава 7 стих 14, решил, че в еврейския текст има неточност, като е казано: „ Девица ще зачене и ще роди Син, и ще Му нарекат името Емануил. ”

Посегнал да поправи думата Девица, само че ангел Господен спрял ръката му: „ Писаното е тъкмо, по тази причина нищо не поправяй! Ти няма да умреш, до момента в който не видиш с очите си осъществяването на тия думи ”.

Според протоевангелието на Йаков Симеон станал свещенник в Йерусалимския храм след убийството в него на Захарий, татко на Йоан Кръстител. След три дни жреците почнали да се поучават, кого да слагат вместо него, и жребият се паднал на Симеон. Това му е било намерено от Светия Дух, че той няма да почине, до момента в който не види Христа живия.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР