Метео Балканс: Два циклона удрят България след Великден, опасност от свлачища и наводнения
Потвърждават се прогнозите! Повишава се и вероятността от свлачища и местни наводнения в планините
Екипът на Meteo Balkans следи деликатно идната синоптична конюнктура идната седмица и то в интервала 21-25 април, тъй като съгласно метеоролозите ще се основат и условия за обилни по количества превалявания. Почти всяка години сходни превалявания провокираха наводнения в доста градове у нас. Ако проучваме настоящата конюнктура, виждаме, че още веднъж над Северна и Източна Европа ще се построи област на високо налягане, което ще усили в допълнение преваляванията. След това през страната ще преминат и два циклона.
Причината за увеличаване на преваляванията е, че България се намира под южната външна страна на антициклон, позициониран над Северна Европа, Украйна и Молдова. Отново при разширението на АЦ, доста постоянно се получават възходящи придвижвания в приземните пластове, което усилва и преваляванията. Това с композиция и на проникващата Черноморската влага, ще докара до образуването на гръмотевични стихии и то на огромна повърхност, която ще обхване съвсем целя полуостров.
Страната ни ще попадат и под въздействие на циклонално поле в ниските пластове. Благодарение на орографията в някой региони - те ще са обилни, а в други по-слаби.
Отново съветваме да се обърне внимание към идните превалявания
Температурите ще са към нормата за средата и края на април, като оптималните ще са сред 17 - 23 градуса по Целзий. На места из Дунавската равнина- малко по-високи до 24-25 градуса по Целзий. Над Западна България и планинските региони - по-ниски - до 13-15 градуса по Целзий.




