Последните много кратки парламенти не можаха да адресират обещанията от

...
Последните много кратки парламенти не можаха да адресират обещанията от
Коментари Харесай

8 организации зоват парламентът да подхване отлаганите спешни теми за бизнеса

Последните доста къси парламенти не можаха да адресират обещанията от политиците към бизнеса. Отлаганите значими за българския бизнес и за стопанската система на България тематики от значими се трансформират в ултра незабавни, а при актуалната геополитическа конюнктура - в определящи за развиването и бъдещето на страната. Това се споделя в отворено писмо от 8 браншови и бизнес организации до ръководителите на парламентарните групи в 51-ото Народно заседание.

В него се акцентира, че действителният ангажимент на политиците и поддръжката за бизнеса и стопанската система в идващите месеци ще се мерят през готовността им да образува стабилно постоянно държавно управление, което да си свърши работата за разрешаване на сериозно значимите проблеми пред страната. Посочва се още, че политиците, които не се оправят със задачата да обезпечат работещо държавно управление за реализиране на нужните промени, ще дадат явен знак, че бизнесът, стопанската система и подобряването на благосъстоянието на българите не са техен приоритет.

" През последните три години прекосяваме през поредност от рецесии, които рядко в човешката история са се случвали по едно и също време по сходен метод: пандемия, война, енергийна рецесия, инфлация, геополитическа и локална политическа рецесия, както и рецесия на доверието. Наред с рецесиите, пред нас се отварят исторически благоприятни условия. Свидетели сме на промяна на света, която може да съпоставим с навлизането на Интернет в живота ни от края на XX и началото на ХXI век ", декларират 8-те организации. Те прибавят, че развиването на изкуствения разсъдък основава провокации и благоприятни условия, които ще донесат разцвет за реагиралите навреме страни и ще слагат в неконкурентно състояние изпусналите момента за адаптиране към новата действителност.

" Считаме, че всяка политическа партия, която твърди, че поддържа бизнеса и поставя старания за икономическото развиване, би трябвало да предприеме всички нужни стъпки ", означават организациите.
анкета
С какво да се заеме Народното събрание?
С бюджета за 2025 година Със законите по ПВУ Спирането на избора на Сарафов Изборния кодекс Да си починат за мирна Коледа
С бюджета за 2025 година

Със законите по ПВУ

Спирането на избора на Сарафов

Изборния кодекс

Да си починат за мирна Коледа

Те набелязват и направленията, в които желаят да бъде реализиран прогрес от властта:

1. Приемане на България в Еврозоната

Всеки, който се е опитвал да притегли вложител, клиент или чиновник от чужбина, се е сблъсквал с отрицателната известност на България. Присъединяването ни към Еврозоната стои във фундамента на построяването на доверие и по-добро име на България пред света.

Оставането на България отвън Еврозоната слага клеймо върху бизнеса и върху нас, българите, което дълго време ще е спънка за развиването на стопанската система ни и за опцията повече българи да живеят по-добре. Нужно е постоянно държавно управление, което да реализира всички дълго отлагани промени, с цел да може страната да приключи своята интеграция в ядрото на Европа. Необходимо е постоянно държавно управление, което да води съответна политика в полза на България и на избора, който сме създали преди десетилетия - да бъдем част от Европа и от демократичния и свободен свят. Отговорността е историческа и политическите партии би трябвало да загърбят краткосрочните си вътрешнопартийни ползи и персонално его, с цел да дадат на страната ни късмет за разцвет като пълновръстен член на европейското семейство.

2. Осъществяване на нужните законодателни и административни промени за гарантиране върховенството на закона в страната ни

Темите, свързани с подобряването на правосъдната система и върховенството на закона излизат отвън рамките на страната ни и средата за правене на бизнес тук.

Предприемачите и фирмите изпитват непрекъснати усложнения поради отрицателната известност на България и недоверието към правораздавателните институции. Очевидно е, че няма по какъв начин да бъдем желан сътрудник за световните вложители при съществуването на толкоз доста кавги, свързани със правосъдната ни система.

Призоваваме политиците да приоритизират реализирането на промените, свързани с върховенството на правото, тъй като това освен ще даде сигнал, че България е подготвена да усъвършенства средата за правене на бизнес и вложение, само че то е нужно и с цел да може да напреднем в промените, свързани с Плана за възобновяване и резистентност.

3. Наложителни промени в българското обучение

Сериозни проблеми с намирането на фрагменти имат 70% от работодателите. Българската просветителната система не дава отговор на потребностите на актуалното общество и бизнеса. А 47% от учащите завършат като функционално необразовани хора, които не имат нужните умения и познания, с цел да построят сполучлив или най-малко естествен живот. Бизнесът е заставен да построява свои академии и просветителни институции,

да финансира и поема функционалности, от които българската просветителна система на процедура е абдикирала. За фирмите това е голяма спомагателна инвестиция, която се поема от бизнеса, с цел да не заплаща по-голямата цена - дефицита на фрагменти.

Демографската рецесия и приключването на гении и младежи в чужбина е най-голямото предизвикателство пред България. Липсата на хора през днешния ден е тематика за безусловно всяка промишленост у нас. Българският бизнес е подложен в доста по-неизгодна позиция от своите съперници по света. Развитието на пазара на труда не е приоритет за нито една партия у нас.

Последните години има голям брой отчети на Организацията за икономическо сътрудничество и раз и други интернационалните институции, които адресират потребността от незабавни и основни промени в просветителната ни система. Въпреки че посоката на развиване е ясна, резултати липсват.

Стратегиите и законодателните промени в областта на образованието и пазара на труда, които е нужно да бъдат направени и признати, са толкоз значими въпроси, че е нужно те да бъдат надпартиен приоритет за всички политици.

4. Осигуряване на работещи регулатори и институции

Няколко следващи Народното събрание се провалят в избора на управленията на редица регулатори и институции, а хора от предишното с изминал мандат остават на основни позиции.

Липсата на държавно управление основава среда на неустановеност, която пречи на институциите да правят своята работа. Провалът в изборите на управления на основни регулатори води до блокиране на цели браншове от стопанската система. Считаме, че изборът на управления на регулаторите би трябвало бъде приоритет в програмата на идващото Народно заседание.

Без институции с нужния потенциал и експертиза и без работещи регулатори България окончателно изостава и работи с дневен ред от предишното. Българските бизнесмени и работодатели сме подготвени да подкрепим ръководството и имаме оферти, с цел да подпомогнем трансформацията на страната.

5. Ускорено наваксване на изоставането по Плана за възобновяване и резистентност

Въпреки декларираното желание 50-тото Народно заседание не съумя да се оправи с приемането на нужните закони, с които да се бъдат обезпечени заплащанията по Националния проекта за възобновяване и резистентност (НПВУ).

Считаме, че в случай че промените и средствата в поддръжка на стопанската система ни по НПВУ са от първостепенно значение, както се заявява от политическите партии, те би трябвало да намерят метод да имаме държавно управление и Народно заседание с дълъг небосвод, също и да проявят увереност, с цел да ги осъществят.

6. Подобряване на изискванията за поощряване на вложителите

България изостава доста в политиката си за привличане и задържане на вложители. Страната ни все по-често не е даже измежду обсъжданите благоприятни условия в района и вложителите избират Румъния, Гърция, Сърбия, Турция. Съседните страни имат доста по-решителна, устойчива и ефикасна политика за привличане и задържане на вложители. Законът за поощряване на вложителите не просто би трябвало да се ревизира. Нужна е цялостна политика на страната ни в тази област, която да дава отговор на актуалните действителности, стопански трендове, конкуренцията в международен мащаб.

Решението е възстановяване на политиките за привличане на задгранични вложители посредством: въвеждане на справедлива точкова система за установяване на равнището на директни финансови тласъци за индустриални инвестиции; понижаване и опростяване на праговете за подготовка на инвеститорите; квалифициране на районите в България по отношение на равнището на развиване по равнище на безработица и междинна работна заплата. Тези ограничения са извънредно незабавни и даже закъснели, тъй като прилежащите на България страни съумяват да привлекат голям брой вложения.

Една от главните аргументи за тези триумфи е, че междинната районна държавна помощ, отпускана на вложители в страни като Чехия, Словакия, Унгария, Сърбия и Румъния, е сред 15-45% от направената инвестиция. В България е под 3%.

Време е да превърнем България в положително място за живот, с високи стандарти, в място за почтен и свободен бизнес, в желана дестинация за вложения, в страна с визия за бъдещето и с същински правов ред, да се върне в хората възприятието, че има правдивост. Отправяме зов към всички политически сили за повече разсъдък, мъдрост и храброст - време е за постоянно държавно управление, държавно управление на единението в името на бъдещето на България.

Отвореното писмо до депутатите е подписано от:
Асоциация за нововъведения, бизнес услуги и технологии (AIBEST) Българска асоциация на софтуерните компании (BASSCOM) Българската предприемаческа асоциация (BESCO) Българска работодателска асоциация новаторски технологии (БРАИТ) Българска асоциация по осведомителни технологии (БАИТ) Българската асоциация на ПР организациите (БАПРА) Българо-Румънска Търговска Камара ИКТ Клъстер
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР