Полово предавани инфекции (ППИ) са глобален здравословен проблем, засягащ милиони

...
Полово предавани инфекции (ППИ) са глобален здравословен проблем, засягащ милиони
Коментари Харесай

800 млн. души по света живеят с полово предавани инфекции

Полово излъчени инфекции (ППИ) са световен здравословен проблем, засягащ милиони хора по света, като съгласно последни проучвания близо 800 милиона души живеят с тези инфекции.

Инфекциите с вируса на херпес симплекс (HSV) вид 1 и вид 2 са световно публикувани и постановат съществено задължение върху публичното здраве, като предизвикват освен симптоматични генитални язви, само че и обилни стопански разноски, показват откривателите. Има две съществени форми на вируса, HSV-1 и HSV-2, които се популяризират посредством контакт кожа до кожа. HSV-1 нормално води до орален херпес, до момента в който HSV-2 предизвиква генитален херпес, само че и двата вида могат да обиден и двете области на тялото. 

Инфекциите с HSV не могат да бъдат излекувани и водят до латентна инфекция в нервните кафези, което води до обостряния на мъчителни мехури и рани, които постоянно се демонстрират към устата или гениталиите. Освен болката от гениталните рани, гениталният херпес е обвързван и с редица обществени и психически проблеми, като компликации в половите връзки, понижено качество на живот и проблеми с психологичното здраве, в това число меланхолия и тревога. 

През 2020 година в международен мащаб към 846,1 милиона души на възраст между 15 и 49 години са били наранени от генитални инфекции, породени от HSV-1 или HSV-2, като 520 милиона от тях са били наранени от HSV-2. В същата година са регистрирани 26 милиона нови случая на HSV-2, от които 15,6 милиона са дами и 10 милиона мъже. Смята се, че близо 4 милиарда души по света, което е две трети от международното население, за инфектирани с HSV-1, като множеството от тях имат единствено оралната форма на инфекцията, само че през 2020 година 376 милиона души на възраст 15-49 години са имали гениталната форма на HSV-1.

Гениталният херпес се предава главно чрез сексуален контакт и е най-вероятно да се популяризира, когато човек има рани и претърпява обостряне на инфекцията. HSV-2 нормално се отделя по-често от HSV-1 в гениталната област, а хората, които неотдавна са се заразили, са по-склонни да изпитат по-често обособяване спрямо тези, които са носители на вируса отдавна. Въпреки че доста хора не развиват признаци след зараза, други могат да изпитат мощна болежка и дискомфорт по време на първото обостряне. Вирусът остава в тялото, като обитава в латентно положение в нервните кафези и от време на време може да се задейства още веднъж, причинявайки повтарящи се рани. Обострянията могат да бъдат провокирани от разнообразни фактори, като заболяване, стрес, пострадвания, излагане на слънце или даже менструация.

Изследванията също по този начин демонстрират, че през 2020 година към 188 милиона души с HSV-2 и 17 милиона души с HSV-1 са имали най-малко един епизод на генитални рани. Въпреки че вирусът не се предава по време на интервали, когато няма обостряне, може да се случи асимптоматично отделяне и при двата вида инфекции, даже когато няма забележими обострения. Супресивната антивирусна терапия може да понижи честотата на асимптоматичното обособяване, да понижи риска от предаване и да предотврати нови обостряния, само че не може да излекува изцяло вируса.

Това изследване акцентира необятно публикуваното въздействие на херпес инфекциите по целия свят. В Съединени американски щати херпесните инфекции също са забележителен здравен проблем, като данни на CDC демонстрират, че през 2018 година са регистрирани 572 000 нови случаи на генитален херпес. През 2023 година CDC рапортува за 209 000 случая на сифилис, 600 000 случая на гонорея и над 1,6 милиона случая на хламидия.

Изследователите означават, че съществува огромна потребност от по-усъвършенствани способи за лекуване на HSV, като се има поради неговото необятно разпространяване и стигмата, която го съпътства. Въпреки че наличните способи за предварителна защита, като презервативи и антивирусни лекарства, са потребни, те не са задоволителни за ефикасен надзор на предаването на инфекциите. Затова откривателите упорстват за създаването на ваксини, които да се употребяват както за предварителна защита, по този начин и за лекуване на HSV, за доста понижаване на заболеваемостта и икономическите тежести, свързани с тези инфекции.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР