Полицейска акция се провежда в офиси на Румен Гайтански-Вълка в

...
Полицейска акция се провежда в офиси на Румен Гайтански-Вълка в
Коментари Харесай

Кой е Румен Гайтански-Вълка?

Полицейска акция се организира в офиси на Румен Гайтански-Вълка в София - претърсват 6-7 офиса и няколко жилищни адреса. 

Преди дни Комисията за противопоставяне на корупцията популяризира известие, че счита, че има обосновано съмнение за осъществени престъпления по отношение на провиснал заем от 148,5 млн. лева от Българската банка за развиване, които са довели до доста ощетяване на банката - надлежно финансовия интерес на страната.

Кой е Румен Гайтански-Вълка?

„ Свободна Европа “ представя профила на Румен Гайтански в обширна публикация, оповестена на 5 април тази година.

В нея той е разказан като монополист на столичния отпадък и мажоритарен притежател на запустял басейн. Получател на един от най-големите заеми от страната и някогашен съучастник на почетния водач на ДПС Ахмед Доган.

Името му влиза в новините напролет, откакто Столичната община задейства събарянето на негови противозаконни постройки в ловния парк „ Искър “.

Румен Гайтански е деен предприемач от около 30 години, само че за това време не се появява пред медии и остава прикрит за публиката.

Той добива известност през 90-те години на предишния век, откакто основава фирмите ДИТЦ и „ Волф 96 “. От името на втората идва и прякорът му - Вълка.

Те получават концесията на сметосъбирането в София и на процедура монополизират почистването на столицата.

Концесията е прекъсната през 2006 година, откакто сдруженията отхвърлят да почистват и София е обхваната от рецесия на боклука. Тогава кмет на София е водачът на ГЕРБ Бойко Борисов. „ Премахването “ на Вълка е главен девиз в предизборната му акция за локалния избор през 2005 и 2007 година

Въпреки че за малко губи концесията в столицата, Гайтански продължава да печели от контракти за сметопочистване в Стара Загора, Сливен, Кърджали и Поморие.

Вълка се връща последователно в бизнеса с боклука и в столицата през 2018-2019 година през дружеството „ Грийн партнърс “.

„ Грийн партнърс “, която събира боклука в три квартала, без да е минавала през конкурс за възлагане на социална поръчка, получа милиони левове доходи.

Историята с противозаконните постройки на Гайтански край язовир „ Искър “ е обвързвана с друго негово сдружение - „ Био Майнинг “ АД.

След поредност от каузи през февруари 2024 г. Върховният административен съд (ВАС) окончателно афишира постройките за незаконни и разпорежда, че те би трябвало да се разрушат.

Дружество на Румен Гайтански има мажоритарния дял от столичната къпалня „ Мария Луиза “ в Борисовата градина, която от близо 20 години е занемарена и се разрушава.

През юли 2023 година „ Капитал “ пише, че Гайтански е поискал 24 общински парцела в подмяна на басейна. Сред тях има терени с предопределение за паркинги, жилищни здания и даже учебни заведения.

Офертата на Вълка към Столичната община обаче остава на равнище концепция.

През 2021 г. става ясно, че фирми на някои от най-големите предприемачи в България са получили големи заеми от държавната Българска банка за развитие (ББР). Нейното предопределение по принцип е да поддържа дребния и междинния бизнес.

Сред най-големите получатели на заеми от ББР се оказва още веднъж компания, свързвана с Гайтански - строителното дружество „ Роудуей кънстракшън “. През 2019 г. то получава от ББР рекордните близо 150 млн. лева заем. Това се случва месеци след основаването на компанията.

През 2017 година Румен Гайтански и Ахмед Доган записват дружно компания, която е закрита година по-късно, напомня „ Свободна Европа “.

Гайтански има ползи и в бранша на водоснабдяването и канализацията. Свързваната с него компания „ Кристална вода “ печели огромни публични поръчки.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР