Политиците в хода на тази предизборна кампанията трябва да престанат

...
Политиците в хода на тази предизборна кампанията трябва да престанат
Коментари Харесай

Проф. Тодор Галунов: За пръв път сме изправени пред вариант да направим парламента още по-пъстър

" Политиците в хода на тази предизборна акцията би трябвало да престанат с внезапните изявления с кого не биха се коалирали, тъй като по-късно доста мъчно се минават тези червени линии ", разяснява пред политологът проф. Тодор Галунов.

По думите му евентуално за пръв път сме изправени пред вид да създадем Народното събрание още по-пъстър. В една част от жителите има предпочитание да се промени нещо внезапно, изясни той и добави, че старите огромни партии като че ли оферират едно и също - и като хрумвания, и като лица.

" Не изключвам тази 4-процентовата преграда да я прескочат лица, партии и партийки, които като че ли не се одобряват задоволително съществено в досегашната процедура. Това отново е на ръба на прогнозата. Възможно е, несъмнено, в Народното събрание да останат 6 или 7 партии, допустимо е и 9 партии ", разяснява политологът, като не изключи изцяло от сметките " Величие " и " Меч ".

Според него ниската интензивност дава късмет с дребен брой гласове някоя от партиите да прескочи изборната преграда.

Галунов изрече мнение, че в тази акция най-стабилна е партия ГЕРБ. Според него първото им място на практика е несъмнено, тъй като те имат твърдо ядро.

" Но те към този момент не хващат външна страна ", добави политологът.

" ГЕРБ от дълго време е привършен като хрумвания и лица. Печели, тъй като няма кой да ѝ се опълчи. Имаше два такива опита - на Има Такъв Народ и Политическа партия, само че те като че ли доста бързо отстъпиха от своите позиции. Точно подобен нов вид партии и обединения като че ли, когато завоюват изборите, се оказват неподготвени да удържат постигнатото. Това значително държи ГЕРБ за тези, които желаят познатото и които не желаят да рискуват ".

" При Българска социалистическа партия и новите съдружни сътрудници проблеми си има още в самото начало на образуване на обединението ", акцентира още политологът.

" В нея вземат участие доста лица, които са били в Българска социалистическа партия, само че след това са работили против Българска социалистическа партия. Не знам за това малко време дали ще си не помнят старите рани, събрани към този момент в едно общо пространство. Сякаш старите лица не носят кой знае какъв брой гласове. Там не чакам някакъв огромен политически удар ".

" Много сериозен тест за партиите е доколко те ще бъдат подготвени да работят след изборите от позиция на ползите на страната, а не от позиция на тяснопартийните си ползи ", счита проф. Галунов. Според него образуването на коалиция след вота не е непоследователност, а грижа за страната:

" Ако и този път не са си прочели урока и не са го научили, има вид през март да имаме още едни парламентарни избори ".

" Няма нищо по-опасно за демокрацията от пасивността ", предизвести той и изрази вяра българският народ да откри сили да излезе всеобщо да гласоподава и да покаже кой желае да го ръководи.

По думите му партиите би трябвало да намерят новите нюанси:

" Те нямат нови хрумвания. Те повтарят едно и също. Това е шансът някаква партия с по-различен вид идеология коренно да прескочи 4-те % ".

" Промяна на изборната система директно преди изборите няма по какъв начин да е ефикасна мярка ", безапелационен бе той и подсети, че има съмнение към цялата политическа класа. Според него казусът е, че настройката на българския гласоподавател е, че избираме хора, които значително работят за своите тяснопартийни и надали не персонални ползи.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР