Под краката на жителите на Гренландия лежи истинско съкровище: злато,

...
Под краката на жителите на Гренландия лежи истинско съкровище: злато,
Коментари Харесай

Северен парадокс: На ресурси Гренландия е богата, но гренландците са бедни

Под краката на жителите на Гренландия лежи същинско богатство: злато, рубини, мед, никел, уран и тези редкоземни минерали, ценени на международните софтуерни пазари. Страни като Китай и Австралия, дружно с Европейския съюз, от години са насочили взор към естествените благосъстояния на Гренландия.

Междувременно, президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп стартира да стартира концепцията, че Гренландия би трябвало да стане част от Съединените щати: освен от съображения за сигурност, само че съвсем несъмнено и поради скъпите ѝ запаси.

Климатичните промени могат да създадат тези находища по-лесно налични. Масивният мразовит щит, който покрива към 80% от острова, се топи, евентуално разкривайки минерални ресурси, които до момента са били недостъпни. Въпреки този голям капацитет, Гренландия има единствено една дейна мина, към момента под датската корона. Междувременно доста гренландци не престават да живеят в беднотия.
 Сериозно, могат ли Съединени американски щати да си купят Гренландия?
Сериозно, могат ли Съединени американски щати да си купят Гренландия?

Всъщност Тръмп е третият американски президент, който предлага такава договорка

Защо никой не се възползва от това благосъстояние под техните крайници? И какво би могло да се направи с него? Тези въпроси са централни за националните избори в Гренландия и биха могли да играят решаваща роля във образуването на бъдещето на острова, написа Die Zeit в собствен материал.

Наая Натаниелсен е нетърпелива да притегли вложители. " Нашите минерални запаси са с най-високо качество. Страните, които в действителност са ангажирани със зелено бъдеще, би трябвало да влагат тук в този момент, " съобщи министърът на суровините на Гренландия при започване на февруари от своя офис в Нуук, столицата на острова. "

Някои от тези запаси, изключително редкоземните детайли, са от решаващо значение за производството на електрически транспортни средства и други чисти технологии.
 Дания налива €2 милиарда в сигурността на Арктика, в това число за военноморски кораби, след заканите на Тръмп за Гренландия
Дания налива €2 милиарда в сигурността на Арктика, в това число за военноморски кораби, след заканите на Тръмп за Гренландия

В разноските се плануват и два спомагателни дрона за наблюдаване на далечни дистанции

Гренландия несъмнено се нуждае от финансов подтик. Икономиката на острова изпитва усложнения. Брутният вътрешен артикул изостава от този на доста по-малките Фарьорски острови, също част от Кралство Дания. Средният годишен приход е към 39 000 евро, до момента в който процентът на беднотия — 17,4% — е доста по-висок от този в Дания (11,8%).
 Снимка 708726
Източник:

Гренландия, най-големият остров в света с повърхност над 2 милиона квадратни километра, е дом на едвам 57 000 души, разпръснати по неговото скалисто крайбрежие. Инфраструктурата е ограничена; има малко пътища и множеството пътувания са с лодка, аероплан или хеликоптер. Въпреки че географски е част от Северна Америка, Гренландия е била датска колония от XVIII век нататък. Тя получи самоуправление през 1979 година и се управлява сама в границите на Датското кралство от 2009 година

Голяма част от гренландците са с инуитски генезис и за мнозина ловът и риболовът не са просто занимания, а са от значително значение за оцеляването. Риболовът господства в стопанската система, съставлявайки към 90% от износа на Гренландия.
 Energy Transition Minerals, притежател на план за милиарди, е измежду огромните печеливши от обстановката с Гренландия
Проект за $7,5 милиарда: Неизвестна добивна компания е измежду огромните печеливши от обстановката с Гренландия

Интересът на Тръмп може да вдъхне нов живот на спрения план Кванефелд

Въпреки това, приходите от тази промишленост са незадоволителни, с цел да устоят държавното управление на Гренландия. Всяка година Дания дава към 500 милиона евро дотации, покривайки половината от целия бюджет на Гренландия. Гренландците получават гратис опазване на здравето, гратис обучение и сигурност под отбраната на Дания.

Но тази взаимозависимост от Дания също оказва помощ да се изясни за какво островът остава по-беден, в сравнение с допуска капацитетът му. " Тридесет % от хората тук се борят за оцеляване, " споделя Стивън Арнфьорд, обществен академик и шеф на Центъра за богатство в Университета на Гренландия.

Високите равнища на самоубийства, отпадането от учебно заведение и злоупотребата с алкохол също са част от действителността на Гренландия. Арнфьорд разказва по какъв начин насилствените преселвания са нарушили обичайния метод на живот на инуитите. Семейства, привикнали да ловуват тюлени покрай домовете си, били преместени в сглобяеми апартаментни комплекси.

" Някои в никакъв случай не се приспособиха. Вместо да изкормят тюлените извън, както постоянно са правили, те влачеха 100-килограмовите животни до жилищата си на третия етаж и ги разфасоваха в хола " споделя той. Културният конфликт е явен.

Гренландия не е тъкмо първият избор за вложителите. Островът, изяснява Флориан Видал, политолог от Арктическия университет на Норвегия в Тромсьо, няма нужната инфраструктура за огромен рандеман. До предходната година летището в Нуук не можеше да приема по-големи самолети. Транспортирането на запаси от вътрешните мини до крайбрежните пристанища е скъпо логистично предизвикателство.

Друг проблем? Малкото население на Гренландия. С работна мощ, сравнима с дребен град, огромните минни интервенции биха претендирали приток на задгранична работна ръка, евентуално нарушавайки тясно свързаната обществена конструкция на Гренландия.

Политическата неустановеност в допълнение обезкуражава вложителите. " Докато Гренландия не е изцяло самостоятелна, вложителите не знаят дали да договарят с Нуук, или с Копенхаген, " показва Видал.

Гренландия също е открила строги екологични и обществени стандарти за минните планове. Политиците се притесняват от увреждане на околната среда, което би могло да заплаши риболовната и туристическата промишлености.

Така че за какво Гренландия се бори да притегли вложители? Натаниелсен разперва ръце в пояснение. " Това е интернационален проблем, " споделя тя. " От едната страна имаме Гренландия, седяща върху скъпи запаси. От другата, страни, нетърпеливи да ги получат. А посред им? Огромна финансова бездна. "
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР