Почти 13 000 автомобилни работници в Съединените щати спряха да работят, след като профсъюзът на Обединените автомобилни работници (UAW) започна стачка, насочена към трите големи производители на автомобили в страната за първи път в историята.
Членовете на UAW започнаха да пикетират в три завода, управлявани от General Motors, Ford и Stellantis, рано в петък, след като разговорите между профсъюза и ръководството не успяха да намалят разликите в договорните условия и заплащането.
Стачката, в която участват около 12 700 работници в три монтажни завода в Мичиган, Мисури и Охайо, се очаква да спре производството на популярни модели автомобили, включително Ford Bronco, Jeep Wrangler и Chevrolet Colorado.
UAW поиска увеличение на заплатите с 36 процента за четири години и премахване на степенуваната скала на заплатите, която изисква работниците да работят осем години, преди да имат право на същата компенсация като ветераните.
„Тримата големи“ автомобилни производители предложиха увеличение на заплащането от 17,5-20 процента, без други облаги и промените в системата на заплащане, изисквани от синдиката.
Президентът на UAW Шон Фейн каза, че профсъюзът засега няма да свика по-широка обща стачка, но всички опции ще бъдат на масата, ако не бъдат договорени нови договори.
„Те биха могли да удвоят повишенията ни и да не повишават цените на автомобилите и пак да направят милиони долари печалби“, каза Фейн. „Ние не сме проблемът. Корпоративната алчност е проблемът.“
Ford каза, че се е пазарил „добросъвестно“ за избягване на стачката и ще продължи да работи за споразумение, което „възнаграждава нашите служители и защитава способността на Ford да инвестира в бъдещето“.
GM и Stellantis не пуснаха изявление преди крайния срок за стачката в полунощ.
Главният изпълнителен директор на GM Джералд Джонсън каза по-рано, че предложението на UAW ще струва 100 милиарда долара и ще бъде „абсолютно невъзможно за усвояване“.
Една продължителна стачка може да представлява предизвикателство за перспективите за преизбиране на президента на САЩ Джо Байдън, който твърди, че е най-дружелюбно настроеният към синдикатите президент в американската история.
Байдън си прави гласове с бившия президент Доналд Тръмп преди изборите през ноември 2024 г. на фона на широко разпространено обществено недоволство от състоянието на икономиката.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции




