След Хасина: предпазлив оптимизъм за бъдещето на Бангладеш
По всички количествено измерими ограничения, в този момент сваленият министър-председател на Бангладеш Шейх Хасина беше най-укрепеният, преобладаващ и жесток деспот, който страната бе виждала от независимостта си. Тя хвърли в пандиза, заточи и отстрани множеството от своите политически връстници, както никой различен държател в историята на Южна Азия. Тя сложи под свое командване всички клонове на бангладешката страна с такава огромна резултатност, че в един миг тя се трансформира в страната.
И въпреки всичко безлидерно придвижване на студенти я провокира с маршове с авансово оповестени дати и места. За няколко седмици тези млади революционери изкараха нацията със себе си по улиците дотам, че Хасина трябваше да хване хеликоптер, с цел да избяга. Те реализираха нещо, което одобрените политически противници на някогашния министър председател се опитваха повече от десетилетие, само че се проваляха поредно.
Докато младите революционери и техните поддръжници имат доста мотиви за празнуване, пътят пред страната няма да бъде без провокации.
Рецепта за сполучливо студентско придвижване
Началото на края за Хасина пристигна, когато група младежи започнаха да насочат претенции за унищожаване на несправедливата квотна система при разпределението на длъжностите в държавната работа, която всъщност предоставяше преференциално отнасяне на роднините на нейните политически другари.
При организирането на своите митинги студентите сътвориха разпределена конструкция на взаимно управление, където водачите изпълняваха ролята на координатори. Те нарекоха обединението си придвижване „ Студенти против дискриминирането “. Координаторите бяха от държавни и частни просветителни институции.
Това, което можеше да бъде потушено с някои елементарни обещания за бъдещи промени, беше разпалено от груби мнения на премиера и брутално угнетяване от нейните сили за сигурност. Но уредниците на митинга бяха изпитани в борби и знаеха тъкмо какво да чакат.
Само преди шест години доста от тях бяха взели участие като младежи в друга солидна вълна от демонстрации, които се концентрираха върху беззаконния транспортен бранш в страната. Тези митинги избухнаха, откакто търговски рейс прегази двама студенти. Превозното средство, предизвикало тези смъртни случаи, е благосъстоятелност на компания, обвързвана с родственик на министър.
Точно както през 2024 година, през 2018 година младежите бяха бити безмилостно от цивилната милиция на Хасина, т.е. студентското крило на партията Awami League. Използването на принуждение съумя да потуши митингите, само че не преди този момент потомство революционери да е натрупало задоволително опит в организирането на сполучливи митинги, основаването на различни командни структури, потреблението на спонтанни информационни техники при интернет блокади и отбягване на държавно наблюдаване и така нататък
Всички тези умения им помогнаха в сполучливия им опит да свалят най-безмилостния деспот в историята на Бангладеш.
Това ли е краят за Шейх Хасина?
Хасина трябваше да напусне Бангладеш и преди. Докато тя живееше в Европа, през 1975 година против татко й, президента Шейх Муджибур Рахман, беше осъществен кървясъл прелом, който умъртви съвсем цялото й семейство. Тя удължава престоя си в чужбина и се завръща в страната едвам при започване на 80-те години. Тя бързо придобива популярност на политическата сцена и съумява да сътвори паметни почитатели измежду членовете на Awami League на татко си.
След следващия боен прелом през 2006 година и Хасина, и основният й политически противник Халеда Зия бяха на път да изгубят правото си да вземат участие в политиката в Бангладеш. Зия отхвърля да отиде в заточение и остава в Бангладеш под домакински арест. Хасина взе безвредния излаз и прекара известно време в Европа и Съединените щати, преди да се върне в Бангладеш. Тя взе участие в изборите през 2008 година и завоюва безапелационно.
Но нейното триумфално завръщане на власт през 2008 година надали ще се повтори. Като се имат поради всеобщите кръвопролития и безразборните убийства, осъществени през целия й мандат, този път ще бъде извънредно мъчно за 76-годишната Хасина да възроди политическото си положение.
Генерал Уакър Уз Заман, военният шеф, който в последна сметка помоли Хасина да напусне страната, се оказва неин родственик посредством брак. Въпреки това, опцията за сполучлив контрапреврат, който да улесни завръщането й в Бангладеш, е малко евентуална сега, като се има поради публичното възмущение против нейното ръководство.
Фактът, че на никоя друга политическа фигура от нейния сан не се е налагало да бяга от страната, изправена пред гнева на народа, накърни вечно репутацията на Хасина като несломим водач. В края на краищата тя беше прогонена от стотици хиляди младежи, размахващи пръчки и тухли, до момента в който хората й имаха всички оръжия и стреляха безсистемно. Това безславно овакантяване ще направи бъдещото й завръщане политически несъстоятелно.
Какво следва за Бангладеш
Временно служебно държавно управление, ръководено от един от враговете на Хасина, доктор Мухамад Юнус, единственият нобелов лауреат в Бангладеш, постави клетва на 8 август, три дни след бягството на Хасина. Д-р Юнус, една от дребното видни политически фигури, които са уважавани в цялата нация, ще бъде основен консултант, купа, еквивалентна на министър-председател.
Групата от 16 съветници (еквивалент на министри от кабинета), която той избра, включва светила на гражданското общество, няколко от които са получили интернационалните самопризнания. Сред съветниците са двама водещи координатори от редиците на студентското придвижване. Д-р Юнус и определените от него съветници до момента получиха позитивно медийно и публично приемане, само че им следва сложна работа.
В момента студентските уредници упорстват политиката на Бангладеш да бъде заличена от политици, свързани с корупция и неприятно ръководство, освен по време на ръководството на Хасина, само че и в държавните управления преди нея.
Проблемът е, че политическото ДНК на Хасина се намира във всеки ъгъл на страната Бангладеш, която тя изостави. Подбраните от нея съдии, бюрократи, полицейски и военни командири към момента ръководят шоуто. Превръщането на новото държавно управление в задоволително за хората ще изисква комплициран развой на административни преустройства, уволнения и директни арести на личния състав на Хасина, развой, който към този момент е почнал.
По време на първата си телевизионна тирада военачалник Заман даде обещание да въздаде правдивост на жертвите на безразборни убийства от държавния уред по време на ръководството на Хасина. Новоназначените съветници на краткотрайното държавно управление повториха това желание. Този развой на отчетност обаче сигурно ще бъде дълъг и не е ясно дали в миналото може да бъде приключен под тяхно наблюдаване. Реформирането на полицията, гражданската администрация и военното командване за възобновяване на доверието на хората във всеки предстоящ избирателен развой също ще отнеме време.
Д-р Юнус също би трябвало да се оправи с разнообразни провокации в връзките с двете огромни съседки на Бангладеш: Индия и Китай.
Индия, страната, която беше основният бранител на Хасина на международната сцена, е по едно и също време шокирана и натъжена от нейното овакантяване. Той има опасения за сигурността по отношение на допустимо нарушение на закона и реда и целенасочени репресии против огромното хинду население в Бангладеш.
Гобинда Чандра Праманик, един от най-видните водачи на индуската общественост в Бангладеш, се опита да успокои индийските страхове, заявявайки, че индусите са изправени пред тъкмо толкоз огромна безредица, колкото и останалата част от страната сега и нещата последователно се успокояват, защото доброволци от огромни политически партии се появяват, с цел да защитят индуистката общност.
Кабинетът от съветници и огромните политически партии като цяло може да се наложи да се оправят с индийския напън, тъй че чиновници, които съставляват сериозна опасност за националната сигурност на тази страна, да не се върнат на власт. Тези договаряния ще бъдат комплицирани.
Геополитическата шахматна дъска на Хасина беше да се опълчи на опасенията на Америка по отношение на правата на индивида, като отговори на страховете за сигурността на Индия и се ангажира с бизнес ползите на Китай. Сега бъдещото държавно управление може да е заето да притъпи опасенията за индийската сигурност, като отговори на паниките на американците по отношение на Китай. Оркестрирането на този геополитически танц ще се възползва от необятното интернационално приемане, което носи доктор Юнус, само че осъществяването и осъществяването към момента може да са сложни.
Основната задача на краткотрайното държавно управление остава организирането на нови общи избори. Исканията за арбитражен съд, който да преследва хиляди противозаконни смъртни случаи и груби нарушавания на човешките права на локално или интернационално равнище, може да усложнят нещата за присъединяване на Awami League в бъдещи национални избори. Самата партия може също по този начин да дефинира бъдещото си присъединяване в изборите на условия, благоприятстващи завръщането на клана на Хасина, в случай че не и на самата Хасина.
Всички други партии също ще би трябвало да се оправят с правни компликации, като се имат поради сериозните наказателни обвинявания, повдигнати по делото на Хасина против нейните политически съперници, с цел да бъдат неприемливи за присъединяване в изборите. Това включва Тарик Рахман, фактическият водач на Бангладешката националистическа партия, който излежава доживотна присъда за хипотетичната си роля в скрит план от 2004 година за убийството на Хасина. Най-голямата ислямска политическа партия в Бангладеш, Jamaat-e-Islami, беше неразрешена на 3 август и й беше неразрешено да взе участие в избори от 2013 година
Като се имат поради големите трудности, евентуално актуалното краткотрайно държавно управление в Бангладеш ще продължи няколко месеца, в случай че не и най-малко една година. При полагането на клетва съветниците не показаха продължителността на своя мандат.
Много бангладешци назовават свалянето на Хасина своята втора самостоятелност – първата е отцепването от Пакистан преди 53 години.
Навсякъде има обилие и вяра за по-добро бъдеще. Но оптимизмът би трябвало да бъде внимателен. Дали тази последна гражданска война ще укрепи по-справедлив, по-свободен, по-малко жесток и либерален Бангладеш зависи от практичността на условията, сложени от революционерите, и сръчността на новата администрация по повод освен на ръководството им, само че и на справяне с натиска от външни сили.
Възгледите, изразени в тази публикация, са лични на създателя и не отразяват безусловно публицистичната позиция на Al Jazeera.