По време на петдневния фестивал Дурга Пуджа цели градове в

...
По време на петдневния фестивал Дурга Пуджа цели градове в
Коментари Харесай

Индийският фестивал, на който богиня убива демон. Тази година демонът е Тръмп

По време на петдневния фестивал Дурга Пуджа цели градове в Индия се трансформират в огромни художествени галерии, където митологичната борба сред богинята Дурга и демона Махишасура е интерпретирана отначало, с цел да отразява актуалните публични и политически паники, предава.

Една такава провокативна интерпретация бе разкрита предходната седмица в източния щат Западна Бенгалия, по време на фестивала, прочут измежду бенгалските индуисти като Дурга Пуджа. Тази година демонът беше изработен по облик на американския президент Доналд Тръмп. Скулптурата провокира бурни реакции по целия свят.

В подтекста на празника, който популяризира успеха на положителното над злото, тя бе възприета не просто като политическа ирония, а като знак на разпадналото се тогавашно стратегическо другарство сред Индия и Съединени американски щати - другарство, разтърсено от нападателната комерсиална политика на Тръмп.

" Индия и Америка имаха положителни връзки, само че откогато Тръмп пристигна на власт, той се пробва да потисне Индия " споделя Санджай Басак, член на организационния комитет на празненствата в град Муршидабад.

Той прибавя: " Затова изобразихме Тръмп като дявол, надвит от могъщата майка Дурга. "

По-рано тази година Тръмп обществено атакува Ню Делхи, като назова индийската стопанска система " мъртва ", и наложи едни от най-високите мита в историята на своята администрация върху индийските артикули. Половината от тези 50% мита бяха наложени като наказване за решението на Индия да усили покупките на съветския нефт след началото на войната в Украйна.

Останалата част беше част от акцията " Америка преди всичко ", целяща намаляването на комерсиалния недостиг на Съединени американски щати. В отговор Индия дефинира митата като " несправедливи " и " неоправдани ", акцентирайки, че макар глобите, Съединени американски щати и Европа не престават да търгуват с Русия, въпреки и с други артикули.

През август американският формален представител назова спора в Украйна " войната на Моди ", което беше възприето в Делхи като напън да се прекратят икономическите връзки с Кремъл. Индия неведнъж отбрани решението си да продължи да купува съветски необработен нефт, наричайки обвиняването " неопределено и подвеждащо ".

През септември нова вълна от напрежение настъпи, когато Тръмп издаде непредвидена заповед за въвеждането на такса от 100 000 $ за кандидатстването по визовата стратегия H-1B - ход, който мнозина възприеха като директна офанзива против индийските висококвалифицирани експерти.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР