По данни на Националния институт по геофизика, геодезия и география

...
По данни на Националния институт по геофизика, геодезия и география
Коментари Харесай

Четири вторични труса са регистрирани след земетресението в Асеновградско

По данни на Националния институт по геофизика, геодезия и география земетресението е усетено през днешния ден в 15:26 северно от Асеновград. Няма данни за потърпевши хора и разрушени здания. Магнитудът е 4.7, дълбочината на огнището е 5 км. Това сподели за Българска национална телевизия доцент Ирена Александрова от НИГГГ към Българска академия на науките.

" До момента имаме четири регистрирани вторични труса, като най-силният магнитуд от тях е 3.4 по Рихтер. Няма място за суматоха, хората би трябвало да са спокойни, “ сподели доцент Александрова, специалист от института.



Земетресението е усетено на съвсем цялата територия на страната. Най-силно в епицентралната зона - Асеновград и околните селища. Трусът е усетен и в София.

Доц. Александрова съобщи още, че Пловдив се намира в Маришката сеизмогенна зона. Това е зона, в която са се случвали доста мощни трусове. През 1928 година в региона се случват 3 мощни трусове, като най-силното то тях е с магнитуд 7.2.

Проф. Николай Милошев от Националния институт по геофизика, геодезия и география добави:

" В 15.26 е било главното земетресение, дълбочината по авансово установяване е била 5 км. Епицентърът е покрай, сред Пловдив и Асеновград. Най-точно в региона на Крумово, летището. Има към този момент три-четири следтруса, два от тях са с евентуална опция за чувство в Пловдив, защото малко над три магнитуд. Дотук ходът на трусовете подсказва, че нещата вървят към последователно утихване. Съвсем обикновено е след такова земетресение покрай пет да има следтрусове, не един или два, а те да са много.

Последният регистриран второстепенен трус е малко след 16.00 часа с магнитуд 3.2 по Рихтер.

Вижте повече във видеото:

Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР