Планираното изменение на конституцията вече е от централно значение. От

...
Планираното изменение на конституцията вече е от централно значение. От
Коментари Харесай

Шолц: Конституционни промени са от основно значение по пътя на Скопие към ЕС

" Планираното изменение на конституцията към този момент е от централно значение. От нейния триумф зависи доста. Знам, че това не е лесна стъпка. Но тя е нужна, с цел да се разчисти пътят за по-нататъшния ход на процеса на присъединение към Европейския съюз. “


Това съобщи немският канцлер Олаф Шолц на взаимната конференция с премиера на районен съд Македония Димитър Ковачевски по време на визитата му в Берлин.

Той акцентира, че Германия желае да насърчи Северна Македония да продължи по пътя на промените, по който е поела с ясни задължения.

" Реформите не са нереално искане. Те към този момент имат напълно съответни позитивни резултати за жителите ", цитира думите на канцлера формалният уебсайт на немското държавно управление.

Германия се отнася доста съществено към вероятността на Европейски Съюз за страните от Западните Балкани, " и това важи изключително за Северна Македония ", удостовери канцлерът пред своя сътрудник от Северна Македония.

Същото важи и за Берлинския развой, в границите на който шестте страни от Западните Балкани работят в тясно съдействие, с цел да изминат дружно пътя към Европейски Съюз. В това към момента има огромен капацитет.

През ноември 2022 година Берлинският развой набра нов подтик с провеждането на среща на върха в Берлин. С редица съглашения беше доближена задачата за основаване на общ районен пазар. " През тази година желаеме да реализираме прогрес и тук. И аз съм доста удовлетворен, че срещата на върха ще се организира на 16 октомври в Тирана - и по този метод за първи път в самия район ", акцентира Шолц.

Тема на диалозите е била и настоящето напрежение сред Косово и Сърбия. „ Сигналът за среща на върха в Западните Балкани е от голяма важност. Това ще бъде добре пристигнала опция за Сърбия и Косово да се съсредоточат напълно върху нормализирането на връзките си, по-специално посредством използване на Охридското съглашение, в което Северна Македония изигра решаваща роля като хазаин на срещата на върха ", сподели канцлерът във връзка срещата на върха в Албания.

Важна тематика на диалога с министър-председателя Ковачевски беше и съветската инвазия в Украйна и нейните последствия. Северна Македония е част от огромния съюз в Европа и с трансатлантическите ни сътрудници, който " застана обединен против нападателната война на Русия ", акцентира канцлерът.

„ Северна Македония поема отговорност, без значение дали в НАТО или в ОССЕ, където сега ръководи, съобщи Шолц. “ /БГНЕС

Източник: bgnes.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР