Петър Кичашки: Юрист, доктор по конституционно право, правозащитник и общественик

...
Петър Кичашки: Юрист, доктор по конституционно право, правозащитник и общественик
Коментари Харесай

Ако Уорън Бъфет може да ви докара 18% доходност, защо вярвате, че Гошо от Враждебна може 300-400%?

Петър Кичашки: Юрист, лекар по конституционно право, правозащитник и държавник – от Facebook

В България има доста ниска финансова просвета. Почти потресаващо ниска. Затова и дадохме на света една от най-големите пирамиди в историята - OneCoin на Ружа Игнатова. Затова тук десетки хиляди души са ужилени от BETL. Всякакви такива Понци схеми работят тук, тъй като хората се връзват на алабализми, вместо да разсъждават с главите си.

Ето пет бързи метода да надушвате пирамиди, с цел да не си приказваме една и съща тъпота през два месеца:

1) Основната разлика сред пирамидата и бизнеса е дали парите, които влагаш, отиват действително за създаване на бизнес и този бизнес дали е рационален. И пирамидите, и естествените бизнеси фондонабират от вложители. Едни са по-агресивни в метода си, други по-пасивни, само че самият развой по фондонабиране е окей стига обаче зад инвестицията да има бизнес.

Например, в случай че давате пари на компания, която дава обещание да събира милиони туристи в някакво варненско село, явно нейният бизнес е по-скоро заслон и бизнес тук няма, има пирамида. Ако тази компания стартира да създава нещо с парите ви, нещо, от което има принадена стойност, която да е задоволителна, с цел да си покрива отговорностите, тогава към този момент има бизнес, към този момент не е пирамида. Всичко е въпрос на това има ли бизнес. BETL е класическа пирамида, тъй като няма бизнес. Има налудничава концепция за зарядни станции на всички места, само че такива нито ще се изградят, нито би имало смисъл от тях. Следователно тук бизнес няма, има пирамида.

2) Доходността. Легитимен бизнес НЯМА, НИКОГА и под НИКАКВА форма да ви обещае възвращаемост на инвестицията за месец-два. Това е невероятно даже и за бизнес, който е структуриран от дълго време и има дългогодишна история. Нормалният бизнес може да обезпечи огромна рентабилност, само че не може да обезпечи фантасмагории. Бъфет докарва на вложителите си 17-18 на 100 годишно. Успешни фондове на Уолстрийт могат да стигнат и до 25-30 %. Но това са най-хубавите и най-големите в света. Ако Бъфет може да ви докара 18 % рентабилност, за какво вярвате, че Гошо от Враждебна може да ви донесе 300-400 % доход?

3) Мултилевълинг. Чуете ли за " рангове вложители ", за " прекосяване на друго равнище при намиране на различен запас " и прочие, знайте, че най-вероятно става дума за пирамида. Няма естествена компания, която прави ранглиста на вложителите си според от равнищата им на фондонабиране. Ако бизнесът е законен и естествен, ти ще искаш приятелите ти да изкарат и те пари от него. Но това не касае твои спомагателни облаги. Такива облаги са знак, че за тази компания фондонабирането е бизнесът, различен няма.

4) Пари за " обучителни семинари " или " обучителни материали ". Компания, която ти желае кеш, с цел да ти даде достъп до себе си, не продава нищо друго, с изключение на заблуди за наивници. Ако тази компания има законен бизнес, тя ще желае да знаете повече за него и ще търси по какъв начин да показа за себе си с допустимо максимален кръг евентуални инвеститори. Тя няма да ви продава залъгалки, тъй като това е следващият знак, че няма бизнес, а събирането на пари е единствения фокус без действително да има концепция да се изкарва връхнина от тези пари.

5) Нивото на инвестиция също е добър индикатор. Компания, която таргетира вложители в обхвата от 500 до 5000 лв., най-често е машинация. Причината е, че документооборота и осчетоводяването на инвестиция от 50 000 и от 500 лв. е идентична. Фирма, която желае да откри хиляди инвеститори по 500 лв., вместо десетки по 50 000 лв., не е компания, която желае да изкарва пари, а компания, която желае да ви прибере парите. Отделно, таргетирайки най-ниското равнище вложители, тази компания се надява тези хора да нямат нужната просвета да си опазят парите.

Да, доходността от парцели е ниска, да, у нас е мъчно да се влага интензивно. Но варианти въпреки всичко има. Търсете законен бизнес, който има история, който се е потвърдил на пазара и който търси пари, с цел да се разраства и да премине на идващото равнище. Това са законните за вложение компании.

И най-важното - не търсете бързи облаги. Инвестицията в компания би трябвало да ви дава успокоение и приход, а не да играе ролята на билет за тотото, посредством който да очаквате да оправите живота си. Пари се изкарват постепенно и мъчно, не с гледане в тавана и мечти.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР