Перименопаузата е етапът, който предхожда менопаузата, когато хормоналните промени започват,

...
Перименопаузата е етапът, който предхожда менопаузата, когато хормоналните промени започват,
Коментари Харесай

Първите симптоми на перименопаузата възникват още на 30 г.

Перименопаузата е стадият, който предхожда менопаузата, когато хормоналните промени стартират, само че менструалният цикъл към момента не е спрял изцяло. Този временен интервал, който може да продължи от няколко месеца до години, визира дамите нормално в средата на 40-те им години, само че може да стартира доста по-рано, съгласно експертите.
Симптомите на перименопаузата – какво да чакаме
Според НЗС (Националната здравна работа на Великобритания), нередовният цикъл е основен симптом за перименопаузата, само че описът на признаците е дълъг. Той включва болки в ставите, ниско либидо, проблеми със съня, наддаване на тегло, сърцетуптене, сензитивност на зъбите, внезапни промени в настроението и ниско самочувствие.

Д-р Хариет Конъл, експерт по менопауза от клиниката " Health and Her ", споделя, че умората, тревогата и мозъчната мъгла постоянно са първите и най-предизвикателни признаци на перименопаузата. Тези признаци, наричани в резюме " Ф.А.Б. " (Fatigue, Anxiety, Brain Fog) , могат да се появят години преди горещите талази и други типичен проявления на късната перименопауза.

" Тези признаци могат да нарушат ежедневната функционалност на дамите доста повече от класическите горещи талази или менструалните промени ", споделя доктор Конъл.
Ранна перименопауза – допустимо ли е?
Въпреки че перименопаузата нормално стартира към 45-годишна възраст, в редки случаи тя може да стартира още през 30-те години. Д-р Клер Мерифийлд, медицински шеф на Selph в Лондон, показва, че ранната перименопауза постоянно е наследствена . " Ако майката е минала през ранна перименопауза, рискът за дъщерята е по-висок ", прибавя тя. Други аргументи за ранната поява могат да бъдат хистеректомия, химиотерапия или лъчетерапия.

Специалистите обаче акцентират, че дамите, които минават през перименопауза, към момента могат да заченат, защото овулацията, въпреки и нередовна, към момента е допустима.

Много дами, които претърпяват перименопауза в млада възраст, споделят за компликации при разпознаването и приемането на признаците. Жени на 30 и 40 години постоянно се сблъскват с отмалялост, горещи талази, нощни изпотявания, нарушавания в съня и внезапни промени в настроението. За страдание, някои лекари към момента не разпознават тези признаци като перименопауза, смятайки пациентките за прекомерно млади за това.
Как да се оправим с провокациите на перименопаузата?
Според доктор Алексис Мисик от UK Meds, здравословният метод на живот може доста да понижи резултатите на перименопаузата. Ето някои рекомендации:
Балансирана диета : Намаляване на въглехидратите и увеличение на потребните мазнини като омега-3 и омега-6. Добавки и витамини : Приемът на витамини и минерали може да помогне за справяне със признаците. Редовна физическа интензивност : Дори елементарна утринна разходка усъвършенства циркулацията и общото положение на организма. Посещение при експерт : Ако подозирате, че преминавате през ранна перименопауза, е значимо да се консултирате с доктор, който може да предложи кръвни проучвания и други проби.
Перименопаузата е натурален стадий от живота на всяка жена, само че разбирането на нейните признаци и благоприятни условия за ръководство е основно за поддържане на положително физическо и прочувствено здраве. Не се колебайте да потърсите професионална помощ и поддръжка, в случай че се сблъсквате с компликации.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР