Американските власти подготвят „спасителен план“ за Intel в случай на по-нататъшно влошаване на финансовото ѝ състояние
Първоначалната реакция на фондовия пазар след публикуването на тримесечния доклад на Intel беше нарастване на цената на акциите с до 8%, само че финансовите индикатори на компанията не престават да се утежняват, заради което американските управляващи започнаха да се тормозят за оцеляването на един от най-старите и уважавани производители на чипове в Съединени американски щати.
Властите са подготвени да дават на Intel спомагателна помощ, в случай че е належащо.
Това твърди издание Semafor, като се базира на източници, осведомени с договарянията сред Министерството на търговията и Конгреса на Съединени американски щати. Планът към момента е прелиминарен и доста неразбираем, само че формалните лица са единомислещи, че Съединени американски щати не могат да си разрешат да оставят бизнеса на Intel да потъне, защото се възнамерява технологиите и индустриалните мощности на компанията да бъдат употребявани за възкръсване на локалната полупроводникова промишленост в изискванията на засилено геополитическо напрежение.
Предвидените в Закона за чиповете от 2022 година 8,5 милиарда $ невъзстановими дотации и 11 милиарда $ облекчени заеми няма да бъдат част от новия пакет помощи за Intеl, в случай че въобще има подобен. Всъщност в изявление за Barron’s тази седмица основният изпълнителен шеф на Intel Патрик Гелсингер изрази угриженост за бавното разпределяне на средствата по Закона за чиповете, посредством които компанията чака да понижи доста личните си финансови разноски през идната година.
Според Semafor Intel към момента не е в положение да премине одитния развой, който предшества отпущането на държавни средства, защото не е в положение да даде на длъжностните лица достоверен проект за финансовото си възобновяване. Всъщност през първите 9 месеца на тази година Intel е осъществила загуби за към 19 милиарда $, от които съвсем 17 милиарда $ са приети през третото тримесечие, когато съществено се е заела с преструктуриране, отписване на неликвидни активи и ускорена обезценка.
Освен това управляващите в Съединени американски щати сигурно няма да купят огромен дял от Intel, с цел да спасят компанията, защото тя търпи многомилиардни загуби, а сходно разхищаване с парите на данъкоплатците надали ще бъде утвърдено от политическите сили в страната.
По-вероятно е да се насърчи договорка, включваща Intel и някоя обществена компания, която би могла да получи надзор върху бизнеса на Intel с планиране и произвеждане на процесори или да слее активите си с Intel при избрани условия. AMD и Marvell се загатват като евентуални участници в такава договорка.
Вчера ръководителят на Intel акцентира по всички вероятни способи, че през идната година компанията ще стартира да създава в своите уреди в щата Аризона полупроводникова съставни елементи благодарение на усъвършенстваната технология Intel 18A. Първите мостри ще стартират да се доставят през първото тримесечие, а до четвъртото тримесечие би трябвало да е налице всеобщо произвеждане.