Международната общност търси стабилност в Сирия след свалянето на Башар Асад
Падането на режима на Асад е опция за сирийските политици да „ седнат на една маса “, с цел да оформят идната фаза от историята на страната, съобщи пред Би Би Си Дима Муса, вицепрезидент на Националната коалиция на сирийските революционни и опозиционни сили. Муса, който живее в Турция от 2013 година, декларира:„ Преходът изисква сливане на всички сирийци, в това число тези, които носят оръжие.Превърнахме изумително тъмна ера в историята на Сирия “.
На въпрос по какъв начин да се обезпечи кротичък преход, когато опозиционните партии имат разнообразни политически позиции, тя споделя: „ Разбира се, че всички ще се борим за това, което желаеме. Просто желаеме да го създадем по кротичък метод. “ Муса е известна с демократичните си феминистки възгледи, до момента в който водачът на бунтовниците Абу Мохамед ал Джаулани, който оглави свалянето на Асад, има джихадистко минало.
Няколко страни имат персонални ползи в бъдещето на Сирия, в това число съдружниците на президента Асад, които споделят, че желаят да играят роля в поддръжката на ново държавно управление. Русия, която е предоставила на Асад и фамилията му леговище в Москва, съобщи, че нейните военни бази в страната са в „ висока подготвеност “. Москва приканва за изключително съвещание на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации, с цел да се разиска какво следва.
Иран, който също поддържа режима на Асад, съобщи, че чака „ другарските “ връзки със Сирия да продължат. В изказване външното министерство приканва за „ започване на народен разговор, включващ всички сегменти на сирийското общество, с цел да се сътвори приобщаваща управническа конструкция, която съставлява всички сирийци “.
Турция, която поддържа някои от бунтовническите групи, споделя, че ще укрепи напъните си, с цел да помогне за обезпечаването на мирното и устойчиво бъдеще на Сирия през идващите дни. Външният министър Хакан Фидан съобщи, че това включва търсене на метод за репатриране на милиони сирийци, избягали по време на гражданската война – доста от които са се озовали в Турция.
Президентът на Съединени американски щати Джо Байдън в това време сподели, че Сирия е изправена пред миг на „ историческа опция “, само че Америка също се тормози от вероятен вакуум на властта и към този момент е блъснала, както споделя, региони в Източна Сирия, където терористичната група „ Ислямска страна “ се възвръща.
Съединени американски щати имат към 900 военнослужещи в Сирия, в това число сили, които работят с кюрдски бойци в следения от опозицията североизток, с цел да предотвратят вероятно възобновление на групировката " Ислямска страна ". Байдън съобщи, че има намерение тези войски да останат и добави, че през вчерашния ден американските сили са направили " прецизни въздушни удари " по групировката в Сирия. Централното командване на Съединени американски щати заяви, че при интервенцията са били изумени повече от 75 цели.
" Ние сме наясно с обстоятелството, че ИДИЛ ще се опита да се възползва от всеки вакуум, с цел да възвърне въздействието си ", сподели Байдън. " Няма да позволим това да се случи ", добави той.
Други страни, в това число Китай, споделят, че наблюдават от близко развиването на събитията в Сирия.
FaceBookTwitterPinterest