P2P кредитирането или инвестициите чрез него, ако погледнем през призмата

...
P2P кредитирането или инвестициите чрез него, ако погледнем през призмата
Коментари Харесай

Безплатен обяд ли е P2P кредитирането?

P2P кредитирането или вложенията посредством него, в случай че погледнем през призмата на обезпечаване на капитала, са една от постоянните и доходни други възможности през последното десетилетие. Популярността се дължи на високата рентабилност и на лесното ръководство на активите. Р2Р платформата разрешава на заемодателя да реши кого да финансира. Финтех компанията, която ръководи платформата, е медиатора при покупко-продажбите.

Този вид вложения навлиза като сериозен дял от портфейла на вложителите, в който има още недвижими парцели и земи, депозити, акции и борсово търгувани фондове. Делът му нараства, въпреки и да е доста по-малък от капиталите ориентирани към финансови принадлежности на контролираните пазари.
Какво е P2P кредитирането?
Но P2P кредитирането не би трябвало да се преглежда като капиталов инструмент, каквото е акция на банка или борсово търгуван фонд във финансовия бранш. То е опция на депозита в банка, която кредитира хора или компании. Но с тази разлика, че лихвите по заемите са високи и спредът сред заеми и депозити се разпределя сред кредитора и получателя. Някои платформи дават независимост да се избира на кого да се дават заеми и надлежно дефинират на какъв рисков профил дава отговор дадената рентабилност. Кредиторът има достъп до историята на получателя на парите от обслужването на предходните му заеми, информация за приходи и задлъжнялост.

Другият модел е посредством покупка на към този момент отпуснати заеми от небанкови финансови компании. Това е най-разпространения метод за P2P кредитиране и той разрешава повече еластичност във връзка с времето до падежа на заемите и размера им. Освен това те са минали към този момент през финансова институция. Не на последно място е опцията за назад изкупуване, ако кредитополучателят спре да заплаща по заема си. А това освен е забележителен плюс в очите на вложителите, само че и стои зад „ чувството “, че Р2Р кредитирането носи рентабилност без никакъв риск.
Доходност без риск?
Първо няколко думи за доходността. Чрез водещите платформи в Европа се реализира междинна възвръщаемост на годишна база над 10%. Диапазонът, в който варират получаваните лихви, е доста необятен – към 4 – 6% за тези с най-нисък риск до 19 – 20% за тези с най-голям. Само за съпоставяне, на първата група по рентабилност дават отговор държавните бумаги на Съединени американски щати, които са възприети като пример за нулев риск при доларовите инвестиции. Около 10% е средногодишната възвръщаемост на американския фондов пазар за последния един век, което пък от своя страна е пример за високо рискова инвестиция.

Инфлацията в България е извънредно висока. В доста страни от Източна Европа също. Това кара спестителите да насочват пари към високо доходни вложения, поемайки повече риск на финансовите пазари. Същото се отнася и за Р2Р кредитирането. Интересът е висок и се трансформира във все по-сериозна опция на депозитите. Парадоксът на високата рентабилност при доста ниския риск има своите пояснения. На първо място е това, че бързите заеми по принцип се таксуват с високи лихви. Премахвайки в известна степен посредничеството, се махат и разноски. Втората причина е, че ниският риск в действителност не по никакъв начин невисок. Тези заеми не са гарантиран заем. Гаранцията, че кредитните оригинатори ще платят главницата по необслужваните заеми, не е единствено това. При естествени пазарни условия на мощен напредък на кредитирането и на относително невисок дял на неприятните заеми – няма проблеми. Следващата огромна финансова рецесия ще покаже кое по какъв начин работи и действително какъв е риска. Зад тези гаранции стои маркетингов трик – лихвата по забавените заплащания не постоянно се включва в тях; оригинаторите може да събират по-висока лихва; даже има случаи, когато гаранциите не се заплащат.
Къде е Р2Р кредитирането като риск/възвръщаемост
Със междинна рентабилност от 8 – 10% и висок риск този вид капиталова интензивност би трябвало да се съпоставя с акции от циклични промишлености. Разликата с фондовия пазар е в същината на бизнеса с кредитирането. Процентите на доходността са дълго време високи и за разлика от показателите и цените на акциите при тях няма динамичност. В това отношение наподобяват доста повече на привилегировани акции с висок дял, при които няма основна динамичност в цената и доходността е постоянна. Кредитирането с високите лихвени проценти по този вид заеми разрешава да се реализира високата рентабилност, която даже компенсира няколкото % на необслужвани заеми. Рисковата съставния елемент ще се прояви, когато стопанската система тръгне надолу, а проблематичните заеми нагоре.

Спадът на фондовите тържища през тази година докара до повишаване на доходността от дивиденти в бранша на недвижимите парцели. Пазарите регистрират в огромна степен настоящата и идна преоценка на активи, каквито са жилищата, без значение от опцията им да носят приход. Така се доближи до висока рентабилност от дивиденти при фондове в недвижими парцели в Европа. Цените на акциите им може да останат ниски още дълго време, като по този начин ще се компенсира инфлацията с огромния дял, само че ще се завоюва време и за нормализиране на пазара на недвижими парцели.

Алтернатива също по този начин са и облигациите с висок приход. В Източна Европа може да се откри държавен дълг с сходна рентабилност от над 8% в евро. Корпоративният дълг, несъмнено, носи повече риск от държавния, само че също може да се намерят принадлежности с приход до падеж в границите на 8 – 10%. Една такава емисия са облигациите на Ай Ти Еф Груп, които имат годишен ваучър от 10% и също са небанкова финансова компания, профилирана в кредитиране. Историята й е съвсем 10 години и такава емисия прави също, каквото и инвестицията посредством Р2Р-кредитиране. Но забележителният плюс за купувача на облигацията по отношение на инвестицията в заеми идва от ръководството на риска. И до момента в който микрокредитирането носи риска на всеки от получателите на заеми, облигацията носи риска на компанията, само че с една спогодба – тя е обезпечена с вземанията по заеми. Всеки от притежателите й ще бъде първи по ред за обезщетяване при възможен банкрут. Така рентабилност от 8-10% става съпоставима при доста по-малък риск. Но не е подобаваща за инвестиция от няколко десетки или няколко стотин лева/евро. На облигационния пазар се подписват покупко-продажби за десетки и стотици хиляди лв..

Източник: Елана Трейдинг

Ако обявата е била забавна и потребна за Вас, не пропускайте да ни последвате в обществените мрежи Фейсбук, LinkedIn, Twitter и Instagram, както и да се запишете за E-mail бюлетина ни. За вести, свързани с екологично, обществено и корпоративно ръководство (ESG), посетете профилирания уебсайт ESGnews.bg.
 Economic.bg News Запишете се за нашия бюлетинp2p кредитиране кредитиране безвъзмезден обяд ПоследниНай-четениФинанси 12 Безплатен обяд ли е P2P кредитирането? Digital 32 А1 показа сполучлив образец за внедряване на SAP S/4HANA Пазари 120 Проблемът с дизела в Европа ще настъпи през пролетта Компании 572 „ Сбърках и поемам отговорност “: Собственикът на Фейсбук редуцира 11 000 души Имоти 21345 Строителите пуснаха на пазара невъобразим брой жилища Бюджет и финанси 6634 Румъния купи 32 самолета F-16 „ втора употреба “ за €388 млн. Компании 6058 Преди пазарния взлом Dronamics ще тества още едно българско летище Политика 4610 Русия глоби 15 български компании, измежду които ВМЗ и „ Арсенал “ Всички новиниОще от ФинансиВиж всичкиТвърдоглава в противоречивите си ходове: Турска централна банка нехае за критикитеКупувачите към този момент бягат от парцели „ на зелено “ и покупко-продажби за инвестицияИнвеститорите имат от ден на ден аргументи да играят на сигурноОсновната рента в България още веднъж се увеличи

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР