Отборът на Челси триумфира в Шампионската лига през сезон 2020/21.

...

Триумф за Челси в Шампионската лига

Отборът на Челси победи в Шампионската лига през сезон 2020/21. Лондончани победиха на финала в Порто Манчестър Сити с 1:0. Единственото попадение в срещата осъществя Кай Хаверц в края на първото полувреме.

Тъмносиният цвят обагри Ещадио до Драгао след последния съдийски сигнал, засенчвайки небесносините, водени от Пеп Гуардиола. Томас Тухел обаче излезе крайният победител в борбата на мениджърите.

Срещата онлайн следиха малко повече от 14 хиляди фенове, които бяха позволени на оборудването, предвид на ограниченията поради пандемията от COVID-19.

Челси подвигна трофея в шест от седемте си европейски финала в клубни шампионати. Това бе четвъртият огромен триумф в Европа единствено в ерата на Роман Абрамович (Шампионска лига през 2020/21 и 2011/12, Лига Европа през 2012/13 и 2018/19).

Срещата стартира с офанзиви към двете порти, само че Манчестър Сити позволи първото рисково състояние пред личната си врата в 14-ата минута. Тимо Вернер стреля тъкмо в ръцете на Едерсон.

В 42-ата минута Кай Хаверц изведе лондончани напред в резултата за 1:0 с първия си гол в шампионата. Футболистът беше изведен с остроумен пас от Мейсън Маунт, с цел да се окаже самичък против вратаря Едерсон, който излезе напред, а немският национал приключи офанзивата с самоувереност за 1:0.

С попадението си Хаверц се трансформира в първия най-млад немски футболист, осъществил в Шампионската лига след Ларс Рикен от Борусия Дортмунд през 1997 година (20 години и 322 дни). Днес Хаверц е на 21 години и 352 дни.

Четвърт час след почивката ВАР влезе в деяние, откакто „ жителите “ желаеха дузпа за игра с ръка на Рийс Джеймс в наказателното поле, само че съдийският екип реши, че първият удар е блокиран с тялото.

В 73-ата минута Челси имаше шанса да постави точка на разногласието с втори гол. Кай Хаверц пусна към влезлия като запаса Кристиан Пулишич. Американецът обаче не съумя да преодолее последното затруднение, макар че имаше явен взор към задачата и прати топката отляво на вратата.

Въпреки промените, които предприе, Пеп Гуардиола не съумя да преодолее отбраната на лондончани.

Последваха обезверени опити в края на мача от страна на "гражданите ", с цел да стигнат до гол. Серхио Агуеро, който изигра последния си мач за клуба, реши да подава, вместо да стреля, а Едуард Менди услови топката, с цел да опази мрежата си суха в 85-ата минута.

В последна сметка Челси победи в борбата за трофея от Шампионската лига.

Манчестър Сити: 31. Едерсон, 3. Кайл Уолкър, 3. Рубен Диаш, 5. Джон Стоунс, 11. Олександър Зинченко, 20. Бернардо Силва (25. Фернандиньо 64'), 8. Илкай Гюндоган, 17. Кевин де Бройне (к) (9. Габриел Жезус 60'), 26. Рияд Марез, 47. Фил Фодън, 7. Рахийм Стърлинг (10. Серхио Агуеро 76')

Треньор: Хосеп Гуардиола

Челси: 16. Менди, 28. Сезар Аспиликуета, 6. Тиаго Силва (4. Андрес Кристенсен 39'), 2. Антонио Рюдигер, 24. Рийс Джеймс, 7. Канте, 5. Жоржиньо, 21. Бен Чилуел, 19. Мейсън Маунт (17.Матео Ковачич 80'), 29. Кай Хаверц, 11. Тимо Вернер (10.Кристиан Пулишич 66')

Треньор: Томас Тухел
Източник: skandal.bg