На каква възраст започва стареенето и как да удължим младостта?
Определянето на възрастта, на която стартира стареенето на организма, е една от „ безконечните “ тематики за научни проучвания. Ето една нова доктрина на учените: стареенето стартира след 50-годишна възраст.
Най-популярната идея за стареенето в науката е тази. До към 20-22-годишна възраст човек пораства, по-късно има интервал, в който тялото, съгласно опциите и силите си, се пробва да поддържа защитни функционалности, които защищават от развиването на животозастрашаващи болести, а към 55-60-годишна възраст защитните механизми видимо отслабват и вероятността от свързани с възрастта съществени болести и други промени на равнище ДНК, свързани със стареенето, се усилва.
Нови данни за природата на стареенето получиха учени от Съединени американски щати, Финландия и Англия, които в границите на взаимен план изследваха интензивността на гените в мускулните и мозъчни проби на хора на възраст от 20 до 90 години. В резултат на това заключението е, че „ счупването на корена “, което значи пускане на механизмите за стареене в тялото, се случва приблизително на възраст 50-55 години.
Според учените до към 50-годишна възраст в човешкото тяло се следи един модел на генна интензивност, а по-късно различен. Те допускат, че точно на тази възраст ограниченията, подхванати за закъснение на стареенето на тялото, могат да бъдат в действителност ефикасни.
Какво предлагат самите специалисти, с цел да забавите стареенето? На първо място, намалете количеството храна и одобряваните калории. Те означават, че безспорното болшинство от дълголетници се отличават с потреблението на дребни количества храна и тяхната стойност.
Също по този начин, един от най-ефективните способи за битка със стареенето, съгласно тях, е да се предотврати слабостта. Слабост, мускулна, прочувствена (чувство на отмалялост, понижени когнитивни функции), костна, обвързвана със загуба на костна минерална компактност – всичко това прави индивида по-малко деен, по-малко преносим и по този метод форсира стареенето. За да устоите на този развой, е значимо да бъдете физически дейни всеки ден.
Изследователите също по този начин означават, че качеството на съня играе значима роля в устояването на стареенето. Ако систематично си лягате след среднощ, в тялото може да се задейства синтезът на един от протеините, които способстват за развиването на атеросклероза. В резултат на това има ускорено разрушение на стените на съдовете и нараснал риск от сърдечни проблеми, инсулти и инфаркти.
За да изглеждате млади дълго време, би трябвало да си лягате преди 23:00 часа, настояват учените.

