Мартин Димитров: Добре, че бяхме от ПП-ДБ, защото Борисов се беше отказал от еврозоната
Опозицията и тази заран излезе с нови рецензии към държавното управление и ръководещото мнозинството – този път заради бюджета за 2025 година . Толкова ляв и проблематичен бюджет не е имало от 1997 г. насам, а следствията ще бъдат плащани през идващите доста години, това съобщи в коридорите на парламента Мартин Димитров от Демократична България.
„ Тежестта за бизнеса ужасно доста се усилва, днес ще опитаме да спасим прага за регистрация по Данък добавена стойност от 166 000 лева, който касае 200 000 компании „, добави Димитров.
Той се възмути на правителството и съобщи, че с изключение на, че не вършат промяна, само че и стопират всички положителни инициативи и по думите му желаят да върнат България обратно.
„ Типичен образец е опитът им да понижат прага за регистрация по Данък добавена стойност, който 20 години не беше увеличаван. Ние го вдигнахме на две стъпки, а те в този момент желаят да отидат обратно “, сподели още депутатът от Демократична България и прикани „ тези хора да бъдат спрени, преди обстановката да не може да бъде овладяна “.
Според него се намираме в сериозна точка и има заплаха за инфлацията: „ Комбинацията от държавни магазини, 20% надценки, 19 + 7 – общо 26 милиарда спомагателни разходи може да усили цените в България “.
По мотив обвиняванията на водача на ГЕРБ Бойко Борисов, че вместо да оказват помощ, пречат за влизане в еврозоната, Димитров беше сбит: „ Добре, че бяхме ние, тъй като Борисов се беше отказал от еврозоната, той по тази причина говореше за 18 милиарда лв. дупка, с цел да каже желаех еврозона, но видях 18 милиарда лева дупка и няма по какъв начин да влезем. Видяхте тази негова изразителност, тя не беше инцидентна. Отхвърлиха измененията в закона за Българска народна банка, които са значими за еврозоната и в този момент са ги вкарали в бюджета. Така че добре, че беше натискът на ПП-ДБ, ние спасихме еврозоната. А тъй като Борисов е с доста гузна съвест по тематиката, по тази причина ги приказва тези неща “.
От Демократична България дадоха обещание, че ще поддържат и всяка мярка за еврозоната. „ Тези ограничения не са доста, само че ние ще ги подкрепим “,
Днес в Закона за държавния бюджет ще поддържаме единствено десните ограничения , единствено верните неща, които обезпечават доход без да са административна тежест за бизнеса. Само тези, които подсигуряват събираемостта, без да натоварват бизнеса, съобщи и депутатът от Демократична България Божидар Божанов.
Той припомни думите на депутата от Българска социалистическа партия Драгомир Стойнев, че това е бил най-левият бюджет през последните години.
Йордан Иванов сподели, че в този бюджет няма нито една промяна и означи, че са предложили 15% редуциране на администрацията, само че това не се утвърждава.
Междувременно вътре в зала депутатите не одобриха предлагането на „ Продължаваме промяната – Демократична България “ да бъде изменен дневният ред и парламентарното заседани е да стартира с диспути по държавния бюджет на второ четене, вместо закрепената първа точка за избор на шеф на Националната здравноосигурителна каса.
„ Отвън стачкуват жителите и синдикатите, защото за тях е значим държавният бюджет „, стимулира предлагането Васил Пандов. „ Изборът на тези два органа преди гласуването на бюджета подухва подозрение, че бюджетът е под условия да бъде определен арбитър в Конституционния съд и шеф на НЗОК “, уточни той.
След като настояването беше отхвърлено, първа точка остана избор на началник на Здравната каса. Единственият претендент е Петко Стефановски, повдигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
dariknews.bg

