Около президента Румен Радев се оформя нов политически проект. Това

...
Около президента Румен Радев се оформя нов политически проект. Това
Коментари Харесай

Прави ли президентът Румен Радев нова лява партия?

Около президента Румен Радев се оформя нов политически план. Това научи Actualno.com от свои добре осведомени източници в политическите и в научните среди. Проектът ще е ляв, със социалдемократическа устременост, а негови основоположници ще бъдат някогашният длъжностен министър председател и сегашен министър на защитата Стефан Янев, служебният вицепремиер по еврофондовете Атанас Пеканов и съветничката по икономическите въпроси в КТ " Подкрепа ", както и ръководител на съдружие “Солидарна България ” Ваня Григорова. Не е изключено към модерния ляв план да бъде привлечена и " Изправи се, БГ " на Мая Манолова. Подобна информация се появи и в някои вестници и тя бе доказана от източниците на Actualno.com. Проектът ще е оптимално необятен като лявоцентристки обсег и ще включва както политически партии, по този начин и цивилен сдружения. Ще бъдат привлечени и отстранени или напуснали поради Корнелия Нинова някогашни членове на Българска социалистическа партия.

Засега обаче основните играчи в него или отхвърлят, или пазят безмълвие. 

Възможността за нов ляв план не изключват и някои политолози и социолози.

Отваря се място за нова групировка, сподели по БНР социологът Първан Симеонов от " Галъп Интернешънъл ". Той обаче акцентира, че мъчно се основава нова партия с парчета:

" Това, което Нинова е прочистила от Българска социалистическа партия, мъчно може да сформира партия. Има късмет и това е президентът Радев. Той е основната фигура в това пространство. Той е харесван и освен от бесепарите, само че и от по-широк кръг от хора. Може би отсега нататък ще следим безшумно противоборство Радев - Нинова. Нинова възприема Радев като съперник, това е огромна политическа неточност на Българска социалистическа партия. Българска социалистическа партия демонстрира ревнивост на монополист ".

" Вече можем да кажем, че Българска социалистическа партия е партията на Корнелия Нинова. Това е добре за Нинова, само че не знам какъв брой е добре за Българска социалистическа партия. Инерцията е мощно нещо, политиката постоянно е това, от вътрешната страна видяно. Отвън обаче е по-ясната картина. Отвън наподобява по този начин, че все едно Българска социалистическа партия се свива. Сега наподобява на чистка, на единоначалие. Може да се окаже, че Българска социалистическа партия като Съюз на демократичните сили не си намира нова работа след края на прехода ", сподели Симеонов.

Според него това, което се случва с Българска социалистическа партия, е симптоматично за това, което се случва с положителните партийни организации изобщо:

" Може би на мода идват различен вид придвижвания, по-избухливи, по-мрежови, по-разтегливи. Но дано отбележим и един триумф на Корнелия Нинова - Българска социалистическа партия стана допустима алтернатива за присъединяване в ръководството. Картината не е черно-бяло. Но случилото се на Конгреса не приказва добре за протичащото се в Българска социалистическа партия ".

Симеонов добави, че забавното във втория мандат на Румен Радев е какво следва след него:
Илияна Йотова и Румен Радев нямат предпочитание за основаването на политически план
Вицепрезидентът Илияна Йотова увери, че дружно с президента Румен Радев са самостоятелни и могат да изричат мнението си. Всичко зависи от...
Прочети повече
" Има провокации - какви ще са връзките с държавно управление, какво ще стане с конституционния спор, има рецесии, които могат да се приписват на президента. Предният мандат имаше отрицателна стратегия - имаше конкурент. Това прави нещата по-трудни, тъй като от време на време позитивната стратегия е по-трудна от отрицателната ".

За социолога управническият жанр на Кирил Петков е включващ, " постъпва гъвкаво, пробва да не се кара с никого, има гъвкава политическа линия ":

" Има заплаха доста хора да си кажат, че и ранният Бойко Борисов пристигна с харизма, беше еластичен, мислеше в придвижване. Много хора могат да създадат паралел сред това и това ръководство. Разликата през днешния ден може да бъде в предвидимостта, решителността. Ходи по въже сегашното ръководство. Това е харесвано ръководство, само че към момента сме в медения му месец ".

И добави, че в българското общество се отваря пролука и от едната страна стоят обединения като ГЕРБ, Българска социалистическа партия, " Възраждане ", Има Такъв Народ, от другата страна са обединения, които гледат на запад - Политическа партия, Демократична България.

" Нищо не следва от това на този стадий, само че на идващ това може да се окаже значимият политически разлом. Това е предизвикателство към Румен Радев и той ще би трябвало да се пробва да продължава да приказва и на двете, а това не постоянно ще бъде елементарно ".

Още от ПОЛИТИКА:
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР