Общото събраниe на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ)

...
Общото събраниe на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ)
Коментари Харесай

Председател на Управителния съвет на АИКБ вече е Румен Радев

Общото събраниe на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) избра нови органи на ръководство – Национален съвет, Управителен съвет и Контролен съвет. По време на съвещанието бяха одобрени целите в активността на АИКБ за интервала 2025 - 2028 година

За ръководител на Управителния съвет беше определен господин Румен Радев, дълготраен заместник-председател на УС и министър на енергетиката (2023 - 2024 г.), а негови заместници ще са Данета Желева, Кирил Бошов, Кънчо Стойчев и Стефан Чайков. В Управителния съвет влизат още Божидар Нейчев, Кирил Желязков, Любомир Чакъров, Мариана Итева, София Аргирова-Атанасова, Стефан Василев и Теодора Пехливанова.

Румен Радев поема поста от господин Васил Велев, който е измежду учредителите на АИКБ и беше неин ръководител в продължение на 23 години. Под неговото водачество, АИКБ се утвърди като водеща работодателска организация в България, интензивно защитаваща ползите на бизнеса и участваща в правенето и използването на основни стопански и обществени политики. През този интервал Асоциацията разшири членската си база, ускори разговора с институциите, способства за подобряването на бизнес средата в страната и се утвърди като представител на действителния индустриален бранш. В края на предходната година, тези достижения бяха отличени със специфичен знак от Президента на Република България.

Васил Велев единомислещо бе определен за ръководител на Общото заседание на АИКБ, като му беше присъдено и особено отличие в символ на благодарност от членовете.

„ Не би трябвало да губим ориентира си, а той е общия интерес на членовете на АИКБ. Наша задача е да пазим и развиваме българската стопанска система. С годините дилемите на асоциацията порастват, не понижават. Вярвам, че АИКБ ще продължи да се развива и утвърждава “, сподели Васил Велев.

„ През годините целите на асоциацията са били редовно прилагани и няма по какъв начин да не се гордеем с това. Важно е да продължим разговора за продан на визии, това разрешава взимането на осведомени решения и сполучливото правене на политики “, съобщи новоизбрания ръководител на УС на АИКБ Румен Радев.

Общото заседание утвърди и приоритетите в активността на АИКБ за интервала 2025 - 2028 година Ключови измежду тях са насърчаването на вложенията, подобряването на бизнес средата, образованието, гарантирането на финансовата и енергийна непоклатимост в страната. Сред главните акценти са и ограниченията за повишение на конкурентоспособността на стопанската система, понижаване на административната тежест върху бизнеса, стимулиране на нововъведенията и рекалибриране на Зелената договорка.

Водеща тематика в целите на АИКБ е подготовката на България за влизане в еврозоната. Подчертава се нуждата от постоянна и предвидима икономическа политика, която да подсигурява равномерен преход към еврото и да сътвори условия за дълготрайна финансова резистентност. В този подтекст АИКБ упорства за по-ефективен надзор върху инфлацията, рационално ръководство на обществените финанси и усилване на доверието на бизнеса и жителите в процеса на присъединение.

Енергетиката също е измежду основните цели. Призовава се за устойчиви решения за енергийната сигурност на страната, с акцент върху прозрачността на ценовото контролиране и гарантиране на предвидимост за промишлеността. Важен детайл в предложенията е създаването на ефикасен автоматизиран обезщетителен механизъм за предприятията, които са мощно наранени от свръхвисоките цените на електрическата енергия и природния газ. АИКБ предлага този механизъм да бъде структуриран по този начин, че да подкрепя бизнеса в интервали на енергийна рецесия, без да основава дълготрайни фискални опасности.

Акцент АИКБ слага и върху развиването на човешкия капитал. Асоциацията упорства за незабавни промени в просветителната система, ориентирани към по-тясна връзка сред професионалното и висше обучение и потребностите на пазара на труда. Предлагат се ограничения за поощряване на дуалното образование, стратегии за подготовка и преквалификация, както и за цифровизация на дребните и междинни предприятия.

АИКБ акцентира нуждата от ефикасен обществен разговор и стратегически партньорства сред бизнеса, синдикатите и страната. Устойчивият стопански напредък, привличането на нови вложения и повишението на приходите в страната са постижими единствено посредством поредни и координирани дейности на всички заинтригувани страни.

Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР