Община Варна е финансово стабилна, сочи годишният отчет за изпълнението

...
Община Варна е финансово стабилна, сочи годишният отчет за изпълнението
Коментари Харесай

Бюджетният отчет сочи: Община Варна е финансово стабилна

Община Варна е финансово постоянна, сочи годишният доклад за осъществяването на бюджета и на сметките за средства от Европейски Съюз за предходната година. Данните бяха показани на обществено разискване на документа, което се състоя в зала „ Пленарна “ по самодейност на ръководителя на Общинския съвет Христо Димитров.

Заради късно признатата макрорамка на страната бюджетът на Варна беше гласуван с огромно забавяне – през септември 2023 година Въпреки тези условия, общината съумя да обезпечи обикновено действие на всички действия и да резервира устойчиво финансово положение. Този извод е изработен от Българската организация за кредитен рейтинг, която удостовери кредитната си оценка за Варна: дълготраен кредитен рейтинг: /ВВВ/ с вероятност: постоянна, кратковременен кредитен рейтинг: /А-3/ с вероятност: постоянна. Очакванията на организацията са, че Община Варна ще продължи да поддържа стабилно финансово развиване.

Отчетът на приходите възлиза на 582 млн. лв., като действителният размер на получените приходи към 31 декември 2023 година са в по-голям размер и възлизат на 666,1 млн. лв.. В тази сума са включени наличностите по сметките, отразени с негативен знак ( - 84,1 млн. лева).

Отчетените доходи за локални действия за 2023 година са в размер на 242,2 млн. лв. и са с 68,6 млн. лв. повече по отношение на тези за 2022 година Постъпленията от имуществени и други налози са в размер на 111,3 млн. лв., като по отношение на предходната година е налице нарастване от 1,4 млн. лв.. Малко над 94 млн. лв. са неданъчните доходи при доклад за 2022 година – 81,87 млн. лв., което съставлява нарастване от 12,1 млн. лв.. Същевременно по отношение на първичния проект за 2023 година осъществяването е 84%, което се дължи на неизпълнението на приходи от продажба на нефинансови активи, както и на приходите от благосъстоятелност.

По отношение на разходваните средства през предходната година са предоставени 132,7 млн. лв. повече за другите функционалности по бюджета спрямо разноските, осъществени през миналата година, само че по отношение на първичния проект за 2023 година понижението е в размер на 160,7 млн. лв.. Това се дължи най-много на функционалност „ Жилищно строителство и БКС “.

Най-много средства са изразходвани за функционалност „ Образование ” – 193,1 млн. лв., или39% от бюджета. Следват функционалност „ Жилищно строителство, БКС и запазване на околната среда “ – 21 %, „ Икономически услуги и действия “ – 11% и така нататък

Цялата финансова стратегия възлиза на малко над 108 млн. лв., като 75,4 млн. от тях са по бюджета, а 32,8 млн. от разноските са финансирани със средства по европейски стратегии. Почти 56,7 млн. лв. са изразходвани за създаване, ремонт и поддържане на уличната мрежа, както и за ремонтни действия на междублокови пространства.

Община Варна няма просрочени отговорности, сочи още докладът. Наличните към края на годината отговорности за разноски по бюджета на общината съставляват 10,7 % от средногодишния размер на регистрираните разноски за последните 4 години, при позволен предел от 15%.

Документът е одитиран от Сметната палата, като в отчета на институцията се показва, че не са установени случаи на несъобразяване със законите и другите нормативни разпоредбии не са открити дефекти във вътрешния надзор. Въз основа на тези констатации докладът на бюджета на Община Варна за 2023 година е удостоверен от Сметната палата.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР