Шулева бие тревога: Опасност като при Жан Виденов
Ново капитализиране на държавни предприятия е заплаха като при Жан Виденов. Това сподели пред БНР във връзка с оферти Бюджет 2025 Лидия Шулева, някогашен министър на труда и обществената политика, някогашен министър на стопанската система и вицепремиер на България в държавното управление на Симеон Сакскобургготски (2001 година – 2005 г.).
„ Това, което в бюджета се планува да се финансира с така наречен връхнина на дълга, е обвързвано с нещо доста рисково – да се капитализира ББР (Българската банка за развитие) и посредством нея да се капитализират държавни сдружения за автомагистрали, за язовири и други такива. Ако си напомни политиката на социалистическите държавни управления – преди и по време на Жан Виденов – тогава се капитализираха държавни предприятия, а по този начин се стигна до задлъжняване на държавните предприятия и нуждата страната да поеме дълга на тези държавни предприятия. Ако погледнем какво свършиха през годините тези предприятия – в този момент ново капитализиране поражда опасението, че отново могат да отидат в небитието едни пари, само че без да има има резултат. … Когато вземаме задължения, отиващи за нещо, от което няма свършена работа, терзанията са основателни “, посочи тя и напомни, че капитализации на държавни компании са отишли в КТБ и са се изгубили всички пари.
Лидия Шулева дефинира бюджета за 2025 година като много удобен за ръководещите, защото е доста под напрежение във връзка с приходите, има много запаси във връзка с разноските, а от трета страна обезпечава комфорт с огромния таван на дълга:
„ Мисля, че ще се откри нужният баланс, с цел да се реализира не по-голям недостиг от 3%, с цел да се причисли България към еврозоната “.
Много е значимо съотношението сред дълга и Брутният вътрешен продукт (брутен вътрешен продукт), акцентира тя и изясни:
„ Важно е тъй като Брутният вътрешен продукт подсигурява изплащането на този дълг във връзка с лихвите. Когато имаш огромен дълг по отношение на Брутният вътрешен продукт, т.е. го надвишава, тогава лихвите, които се заплащат по дълга, са толкоз огромни, че към този момент заплашват заплащането и заплахата страната да изпадне във банкрут се усилва. Докато Брутният вътрешен продукт е задоволително огромен, че да може да изплаща лихвите по дълга, такава заплаха няма. Ако погледнем безспорните числа на Бюджет 2025, ще забележим, че оптималната нужда от дълг, с цел да се финансират бюджетни разноски, е към 12 милиарда лв.. Затова споделих, че този бюджет е доста удобен, тъй като се приема един таван на дълга, който е доста огромен. Но буди известно безпокойствие методът на потребление на този спомагателен запас “.
Интервюто на Стефан Кунчев с Лидия Шулева в предаването „ Нещо повече “ можете да чуете от звуковия файл.

