Новите автомобили, микробуси, камиони и автобуси ще бъдат оборудвани с

...
Новите автомобили, микробуси, камиони и автобуси ще бъдат оборудвани с
Коментари Харесай

Новите автомобили след 2022 г. ще бъдат оборудвани с животоспасяващи технологии

Новите коли, микробуси, камиони и рейсове ще бъдат оборудвани с детайли за сигурност с животоспасяваща цел, според новото законодателство, гласувано през днешния ден от евродепутатите в пленарната зала в Страсбург, осведоми кореспондент на Economic.bg. Мерките за сигурност, като интелигентни устройства за помощ за скоростта и усъвършенствани системи за спешно прекъсване, ще би трябвало да бъдат конфигурирани в новите коли след май 2022 година, пише economic.bg.

Усъвършенстваните системи, които ще би трябвало да бъдат инсталирани във всички нови коли, са: интелигентно ръководство на скоростта, блокиращо устройство при приложимост на алкохол, предизвестие за сънливостта и вниманието на лидера, усъвършенствано предизвестие за отклонено внимание на лидера, система за спешно прекъсване, система за детектиране при заден ход и записващо устройство за катастрофи („ черна кутия “).

Интелигентната система за контролиране на скоростта (ISA) може да способства за намаляването с 20% на смъртните случаи по пътищата в Европейски Съюз. „ ISA ще даде противоположна връзка за лидера при превишаване на скоростта, въз основа на наблюдаване на карти и пътни знаци. Ние няма да наложим устройство за ограничение на скоростта, а умна система, която ще осведоми водачите, че надвишават рестриктивните мерки на скоростта. Това ще направи пътищата по-безопасни “, означи докладчикът Роза Тун от ЕНП.

За пътните коли и леките транспортни средства също ще бъде наложително да имат система за спешно прекъсване (каквато към този момент съществува за камионите и автобусите), както и спешна система за поддържане на лентата на придвижване.

Повечето от тези технологии и системи се чака да станат наложителни от май 2022 година за новите модели, и май 2024 година за съществуващите модели.

По-сигурни камиони и рейсове за колоездачи и пешеходци

Камионите и рейсовете ще би трябвало да бъдат проектирани и конструирани по този начин, че уязвимите участници в пътното придвижване, като колоездачи и пешеходци, да бъдат по-видими за водача (т.нар. директна видимост). Тези коли ще би трябвало да бъдат екипирани с усъвършенствани технологии за „ доста понижаване на мъртвите зони на видимост пред и в профил на водача “, гласи текстът.

Технологии за директна видимост би трябвало да се ползват към новите модели от ноември 2025 година и за съществуващите модели след 2028 година

Подобрени краш проби и предни стъкла

Новите правила също усъвършенстват пасивните защитни ограничения, като например краш проби (отпред и отстрани), както и на предните стъкла за понижаване на тежките пострадвания за пешеходци и колоездачи. Оценяването на индикаторите на гумите също ще бъде усъвършенствано за тестване на гумите при износено положение.

“Над 130 хиляди жители са били ранени в пътни катастрофи единствено предходната година, а над 25 хиляди са починали - това са хиляди предотвратими произшествия. С новите правила целим по-безопасни пътища за всички участници в придвижването - пешеходци, велосипедисти, водачи. Системите за предизвестие на водачите дават тази спомагателна секунда време, която може да се окаже животоспсяваща “, разяснява евродепутатът от ЕНП Ева Майдел.

Следващи стъпки

Регламентът, утвърден от Парламента с 578 гласа „ за “, против 30 гласа „ срещу “ и 25 гласа „ въздържал се “, следва да бъде показан за утвърждение от Съвета на министрите на Европейски Съюз. По предварителни данни, оповестени от Комисията, през 2018 година към 25 100 души са починали по пътищата в Европейски Съюз и 135 000 са били съществено ранени.

 

ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗГОТВЕНИЯ ОТ ГЕРБ ЗАКОН ЗА ЦЕНЗУРА НА МЕДИИТЕ В ИНТЕРНЕТСПИРАМЕ ВЪЗМОЖНОСТТА ЗА ПИСАНЕ НА КОМЕНТАРИ БЕЗ АВТОР В САЙТА!

ЗА ДА КОМЕНТИРАТЕ СТАТИЯТА, МОЛЯ, РЕГИСТРИРАЙТЕ съдебна експертиза ЗА СЕКУНДИ ТУК - https://petel.bg/registration.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар: