София е номинирана за Европейска столица на демокрацията за 2026 година
Номинацията на София за Европейска столица на демокрацията за 2026 година е голямо самопризнание за всички нас, сподели кметът Васил Терзиев. Това оповестиха от пресслужбата на Столична община. София е в топ три на градовете, кандидати за Европейска столица на демокрацията 2026 г. След Барселона през 2023/24-та и Виена през 2024/25-а, в челната тройка на третото издание на самодейността са и градовете Кашкайш, Португалия и Ротердам, Холандия.
Номинацията не е просто купа, а доказателство , че в София към този момент се случват позитивни промени и е голямо самопризнание за всички нас – за администрацията, за дейните жители и за всеки, който има вяра, че положителното ръководство се прави с бистрота, присъединяване и нововъведения, добави кметът Терзиев. За да заслужи влиятелното място в челната тройка на най-демократични градове в Европа, управата на София е потвърдила, че ползва новаторски тактики за повишение на гражданското присъединяване, като в същото време възнамерява амбициозни бъдещи начинания за справяне със споделени в цяла Европа провокации, прибавиха от пресслужбата.
Една от самодейностите на екипа на Васил Терзиев, която е оценена, е гражданският бюджет на София – самодейността “Решава София ” , която дава на жителите правото да оферират и гласоподават за плановете, които ще бъдат осъществени с общински средства. През 2024 година беше заделен рекорден бюджет от 5,3 млн. лева, а тази година обсегът на програмата ще бъде уголемен, допълниха от пресслужбата. Втората оценена самодейност е стратегия „ Европа “, която финансира локални цивилен организации с един милион лв. годишно, с цел да изпълнят планове в региона на демокрацията, културата и общественото доближаване. Програмата LIFE за чист въздух, която оказва помощ за подобряването на качеството на въздуха посредством замяна на остарели печки с екологични решения, също е измежду оценените начинания. Други начинания, ориентирани към децентрализация, повишение на прозрачността, отчетността при изразходването на обществени средства и въвеждането на по-ясни и открити механизми в градоустройственото обмисляне, също са взети под внимание.
Журито е взело поради и плануваните планове, които се чака да слагат София измежду водещите градове по градско развиване, зелени политики и цифровизация – зеленият кръг на София, съгласно който се планува създаване на 30 км вело- и пешеходни направления, които да свързват кварталите посредством екологични транспортни коридори; квартални центрове за разделно събиране на отпадъци; пясъчник за нововъведения – развъдник за новаторски решения в региона на превоза, енергетиката и дигитализацията, отворен за стартъпи и цивилен начинания.
От пресслужбата допълниха, че по думите на Бруно Кауфман, ръководител на експертното жури, София, Кашкайш и Ротердам са заслужените любимци за Европейска столица на демокрацията 2026. Всеки от трите града предлага редица от най-хубавите практики за директна народна власт на локално равнище. Във времена на световно оттегляне на демокрацията, техните сполучливи планове дават опция за повече власт на хората, добави Кауфман.
В идната стъпка за избор на Европейска столица на демокрацията 2026 над 4500 жители от 47 страни ще вземат окончателното решение – от-ти 3 до 12 март.
През януари 2023 година за първа Европейска столица на демокрацията беше определена Барселона.
От Европейската комисия пишат на уеб страницата си, че градът, който държи тази купа, ще се радва на необятен набор от изгоди – засилена интернационална известност като център на образованието и нововъведенията, опция да бъде хазаин на интернационалните събития и срещи на водещи европейски политици и подтик на гражданската горделивост. Всички градове, които се причисляват към мрежата на Eвропейска столица на демокрацията, ще се възползват от съвместен продан на познания и опит, достъп до интернационална експертиза и съдействие.
dariknews.bg

