От Мартин Куин Полард
ПЕКИН (Ройтерс) – Предложени промени в китайски закон за обществената сигурност за криминализиране на коментари, облекло или символи, които „подкопават духа“ или „нараняват чувствата“ на страната, предизвикаха безпокойството на правни експерти, които казват, че измененията могат да бъдат използвани произволно.
Промените бяха публикувани за първи път миналата седмица като част на задължителен процес на „привличане на мнение“, тъй като опасенията нарастват относно все по-авторитарното и националистическо управление на президента Си Дзинпин.
Тази седмица няколко правни учени и блогъри написаха редакционни статии и публикации в социалните медии, призоваващи за премахване на определени членове в проекта.
Учените и коментаторите също насърчиха гражданите да дадат своите отзиви за проекта и досега около 39 000 души са го направили чрез уебсайта на китайския парламент, Общокитайското събрание на народните представители (NPC ).
„Кой и по каква процедура утвърждава „духа на китайската нация“? Кой разпознава „чувствата на китайската нация“ и според какви процедури?", написа Тонг Джуей, учен по конституционни изследвания в Източнокитайския университет по политически науки и право, в своя акаунт в социалната мрежа Weibo.
„Ако Постоянният комитет на NPC приеме този член, както е изготвен сега, правоприлагането и съдебната работа неизбежно ще доведат до практическите последици от арестуването и осъждането на хора според волята на началника и ще има безкрайни вреди“, добави Тонг .
Постоянната комисия на парламента не отговори веднага на искане за коментар.
Много хора се обърнаха към китайските социални медии, за да изразят притесненията си, че измененията могат да доведат до повече цензура.
p>
„Днес могат да ви попречат да носите определени дрехи, утре могат да ви попречат да говорите, а вдругиден да ви попречат да мислите“, пише един потребител на Weibo.
The „Законът за наказанията на Администрацията за обществена сигурност“ от 2005 г., който обхваща основно дребни престъпления, се преразглежда, за да стане по-приложим към настоящите социални реалности, пише вестник Global Times, без да дава подробности.
(Доклад от Мартин Куин Полард; редактиране от Miral Fahmy)
Вижте коментарите