Най-новият руски зенитно-ракетен комплекс С-500 Прометей направи публичния си дебют

...
Най-новият руски зенитно-ракетен комплекс С-500 Прометей направи публичния си дебют
Коментари Харесай

Прометей: Русия най-накрая показа бъдещето на своята ПВО

Най-новият съветски зенитно-ракетен комплекс С-500 " Прометей " направи обществения си дебют на ревюто " Армия-2024 " край Москва, написа Defense Blog.

Това е една много закъсняла премиера на фона на войната в Украйна, която демонстрира какъв брой значима е ролята на противовъздушната и противоракетната защита. При всяко състояние в съветската столица се надяват освен да респектират геополитическия зложелател, само че и да намерят пазар за новата система.

С-500 идва с доста сериозна поръчка - комплексът би трябвало да може да поразява самолети, хиперзвукови и балистични ракети и дори да смъква спътници. За задачата има радиус на деяние от 500-600 километра според от задачата - дори и тя да лети на близо 200 000 метра. Времето за реакция е едвам 4 секунди.
 Русия и Турция договарят за взаимно произвеждане на ракети С-400
Русия и Турция договарят за взаимно произвеждане на ракети С-400

Вече са се договорили за достака

Именно мобилният С-500 би трябвало да размени стационарният и към този момент много остарял противоракетен щит на Москва - системата от радари, ракетни силози и суперкомпютър А-135. Извън тази значима задача, новата система би трябвало да работи дружно със С-400, която извършва по-класическа Противовъздушна отбрана роля. Новият модел обаче може да употребява разнообразни видове ракети и по този начин да се приспособява към голям брой обстановки.

Бързай постепенно

По С-500 се работи най-малко от 15 години, само че програмата върви с голямо забавяне - първичният и много упорит период за начало на производството на " Прометей " беше 2012 година

Едва през 2021 година съветското политическо управление в лицето на вицепремиера Юрий Борисов се похвали, че новите системи са почнали да излизат от завода на " Алмаз-Антей ".

Подобно на танковете " Армата " и изтребителите Су-57, някои военни наблюдаващи чакаха да видят присъединяване на С-500 в възможен (към оня момент) спор с Украйна. Това не се случи, като съгласно западни източници през предходната година производството е мощно затруднено от глобите и също така създаването на новите ракети за комплекса изостава от график.
 Къде изчезна супер системата за Противовъздушна отбрана на Путин
Къде изчезна супер системата за Противовъздушна отбрана на Путин

С-500 " Прометей " трябваше от 4 години да пази съветското небе

Според украинското разузнаване през юли тази година съветското командване е разположило съставни елементи от " Прометей " в Крим. Трудно е да се каже обаче дали става дума за цялостен дивизион, а и с какво е въоръжен.

Търсят се клиенти

Русия демонстрира на изложби техника, която би могла да продаде на подобаващ покупател. С-500 е най-скъпият ЗРК, на който Москва (неофициално) е слагала цена досега - към 2,5 милиарда $ за една батарея. Цената обаче отразява и предстоящите благоприятни условия.

Качествата на С-400 бяха задоволително безапелационни, с цел да се оборудва с него натовска Турция - дори и с цената на това Съединени американски щати да ѝ откажат доставката на изтребители F-35. " Прометей " би трябвало да дава още повече, само че дори и при незападните системи не е без конкуренция.
 Индия купува съветски ракети С-400 за $5 милиарда, грозят я тежки наказания от Съединени американски щати
Индия купува съветски ракети С-400 за $5 милиарда, грозят я тежки наказания от Съединени американски щати

Азиатската страна модернизира армията си и с съветско, и с американско оръжие

Китай разполага с HQ-19. Той е отдалечен " братовчед " на съветската " Прометей " - и двата комплекса са произлезли от руския С-300, който е към момента на въоръжение у нас. Характеристиките му не са изцяло известни, само че съгласно западни специалисти може да охранява обекти в радиус от най-малко 1000 километра.

За режимите, които нямат достъп до западно оръжие или могат свободно да избират доставчиците си има други възможности и евентуално Русия ще желае да покаже в действителни условия, че " Прометей " е по-добрата инвестиция.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР