Най-голямата футболна радост на България навършва 28 години днес. На

...

Най-голямата ни футболна радост стана на 28 години

Най-голямата футболна наслада на България навършва 28 години през днешния ден. На 17 ноември вечерта Емил Костадинов в последната минута на мача против Франция вкара победния гол за 2:1 и проправи пътя за лудото американско лято на 1994 година Сензационният триумф над " петлите " на Парк де Пренс роди фразата " Господ е българин! ".

Разбира се, България е имала огромни победи преди този момент, а и по-късно. Емоцията от хладната парижка нощ обаче е ненадмина. Това сподели и анкетата на БФС измежду почитателите, съгласно която мачът на 17 ноември 1993 година е №1 на националния тим. Митичните два гола на Емил Костадинов останаха без конкуренция измежду най-големите ни футболни триумфи.

Срещата стартира добре за французите и те поведоха с гол на звездата на Манчестър Юнайтед Ерик Кантона. Само шест минути по-късно обаче след центриране от корнер Емо Костадинов с глава изравни резултата. В края на мача французите към този момент започнаха да чакат последния съдийски сигнал и нашите се възползваха. При едно нескопосано центриране на Давид Жинола, топката попадна в българите и стигна до Любослав Пенев. Той с съвършен пас изведе Емил Костадинов, който разстреля с необикновен удар вратаря и разплака цяла Франция, а телевизионният коментатор Николай Колев – Мичмана изстреля емблематичната имитация " Господ е българин! “.

По подигравка на ориста 28-ят рожден ден на най-голямата ни футболна наслада идва в един от най-мрачните интервали на обичаната игра у нас. Но самият факт на съществуването й дава вяра, че един ден с други хора и при други условия, огромната футболна наслада още веднъж ще ни споходи. Защото няма по какъв начин Бог да промени футболните си пристрастия.
Източник: marica.bg