Google и OpenAI настояват за смекчаване на европейския закон за ИИ – това ще убие иновациите
Най-големите софтуерни компании в света се пробват да убедят Европейския съюз да облекчи регулациите за изкуствения разсъдък, с цел да избегне многомилиардни санкции. Amazon, Гугъл и Meta се стремят да понижат строгите условия за бистрота на AI и да защитят своите търговски секрети.
През май Европейският парламент одобри Закона за изкуствения разсъдък (AI) — първият в света повсеместен набор от ръководещи технологията правила (AI Act). Приемането на закона беше предшествано от месеци на интензивни договаряния сред другите политически групи. Въпреки това, както оповестява Reuters, до момента в който кодексът на практиката не бъде финализиран, остава неразбираемо какъв брой прецизно ще се ползват разпоредбите към системите за изкуствен интелект с общо предопределение (GPAI) като ChatGPT на OpenAI и по какъв начин вярно ще се преглеждат проблемите с нарушаването на авторските права
Европейски Съюз предложения компании и учени да вземат участие в създаването на кодекса на положителните практики. Кодексът няма да бъде правно обвързващ, когато влезе в действие в края на идната година, само че ще даде на фирмите лист за инспекция, с цел да показват сходство. Пренебрегването на тези канали може да докара до правни последствия за фирмите, които настояват, че съблюдават закона.
Разгледан е и казусът с авторското право. Компании като Stability AI и OpenAI непрекъснато се сблъскват с въпроси дали нарушават авторските права, като употребяват най-продаваните книги или фотоархиви, с цел да образоват своите модели без разрешението на основателите. Законът за изкуствения разсъдък изисква фирмите да дават „ подробни резюмета “ на данните, употребявани за образование на моделите. Това може да разреши на основателите на наличие, чиято работа е била употребена без позволение, да търсят обезщетение, макар че този въпрос следва да бъде създаден в елементи и вероятно решен в съдилищата.
Съществуват обаче и опасения, че новите условия могат да съдържат прекомерно малко данни за отбрана на комерсиалните секрети, до момента в който създателите сигурно имат право да знаят дали наличието им е било употребявано без позволение. Максимилиан Ганц, началник на политиката за изкуствен интелект в Mozilla, изрази угриженост, че фирмите „ се пробват да избегнат прозрачността “. Той отбелязва: „ Законът за ИИ съставлява най-хубавият късмет да се хвърли светлина върху този значим аспект и най-малко отчасти да се обясни нещо. “
Технологичните компании се надяват законът да бъде изменен в тяхна изгода. „ Ние настояваме, че тези отговорности би трябвало да бъдат управляеми и, в случай че е допустимо, съобразени със стартъп фирмите “ — сподели Максим Рикар, управител по политиките в Allied for Startups. След като разпоредбите бъдат оповестени през първата половина на идната година, софтуерните компании ще имат време до август 2025 година да се приготвят да ги съблюдават.
Организации с нестопанска цел като Access Now, Future of Life Institute и Mozilla също са кандидатствали за присъединяване в създаването на кодекса.