Първан Симеонов: Време е политическите сили да „пипнат“ Изборния кодекс
Най-големите политически сили би трябвало да седнат на договаряния и постепенно, умерено да пипнат Изборния кодекс. Не са нужни фрапантни промени, а да вземем за пример такива, посредством които секционните изборни комисии да престанат да броят, както и понижаване на хартията, с цел да може да няма толкоз доста невалидни бюлетини, толкоз доста неточности в протоколите. Това сподели в предаването „ Още от деня “ политологът Първан Симеонов по отношение на решението на Конституционния съд, че 16 депутати са определени нелегално и партия „ Величие “ влиза в Народното събрание.
Създава са усещането, че задачите избори са развалени, а не можем да си позволим това. Трябва да поемем напред, поемайки надълбоко мирис, и да действаме умерено. Проблемите са дребни, само че отрицателният резултат от тях е огромен, уточни политическият анализатор.
Образът, който българските избори си сътвориха, е доста неприятен.
Той разгласи данни от ново изследване на социологическа организация „ Мяра “, съгласно които над 63% от запитаните считат, че парламентарните избори на 27 октомври 2024 година не са били почтени и свободни.
Политизацията на изборите би трябвало да спре, както и директната операция на вота, по-конкретно посредством хартиениете бюлетини. Хората сякаш виждат известно избавление в машинния избор. Доверието в изборите е сериозно ниско, това съмнение се отразява най-много към ЦИК и в по-малка степен към Конституционния съд, съобщи Симеонов.
Беше ясно, че „ Движение за права и свободи – Ново начало “ има интерес „ Величие “ да влезе в Народното събрание, тъй като болшинството става извънредно нежно.
По този метод Борисов пък можеше да каже, че няма избор и би трябвало да одобри поддръжката „ Движение за права и свободи – Ново начало “, разяснява Първан Симеонов.
Борисов привидно е в относително комфортна позиция – от една страна може да стъпи на поддръжка от „ Продължаваме промяната – Демократична България “, а въпреки това – на поддръжка от „ Движение за права и свободи Ново начало “. Но сега Борисов не балансира сред двете, а наподобява, че е на единия бряг – откъм „ Ново начало “. Изглежда сякаш има някакви зависимости, акцентира Симеонов.
Към момента опозицията е разграничена, държавното управление може да разчита на различни болшинства, и мъчно може да се стигне до събаряне на кабинета. Управляващите би трябвало да запретнат ръкави и да правят черната работа по влизане на България в еврозоната и по някои неотложни промени, сподели още политологът.
Източник – Българска национална телевизия
Още вести четете в: Коментари, Темите на деняЗа още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
