Кислород е открит изненадващо в най-отдалечената известна галактика
Най-далечната известна вселена съдържа следи от О2 , заяви Агенция Франс Прес.
Откритието поддържа научното съмнение, че звездните купове, които обитават днешния космос, са се формирали доста бързо в ранните столетия на вселената.
Открита предходната година от галактическия телескоп „ Джеймс Уеб “, вселена JADES-GS-z14-0 е толкоз надалеч, че на светлината ѝ са били нужни 13,4 милиарда години, с цел да доближи до нас. Това рекордно разстояние я разкрива такава, каквато е била, когато вселената – която в този момент е на 13,8 милиарда години, е била на по-малко от 300 млн. години.
Тази вселена е удивително светеща – знак за интензивна звездна интензивност по време, когато съгласно теорията би трябвало да е доста по-слаба, разясняват астрономите.
Когато телескопът „ Джеймс Уеб “ влезе в употреба през 2022 година, той разкри, че галактиките са се появявали доста по-рано от хипотетичното и са много по-ярки от предстоящото.
Два интернационалните екипа, от Нидерландия и Италия, потвърдиха този сюжет с наблюдения, направени благодарение на радиотелескопа ALMA в Европейската южна обсерватория (ESO) в Чили.
Изненадващо е доказаното от тях разкриване на следи от О2 в JADES-GS-z14-0, тъй като то опровергава досегашното разбиране, че първите галактики, които се появяват по време на така наречен галактическа зора, са с ниско наличие на тежки детайли като О2.
„ Това е като да откриеш младеж там, където би очаквал да видиш единствено бебета “, споделя Сандер Шус, докторант в Обсерваторията в Лайден, Нидерландия, и теоретичен началник на проучването, което ще бъде оповестено в The Astrophysical Journal.
Неговата метафора с младеж илюстрира опровержението на схващането, че първите звезди в една млада вселена действат с леки детайли – водород и хелий, и че едвам след мудна еволюция галактиката им се обогатява с тежки детайли като О2.
Резултатите демонстрират, че JADES-GS-z14-0 „ се е формирала доста бързо и еволюира също толкоз бързо, което укрепва възходящия брой доказателства, сочещи, че образуването на галактиките протича доста по-бързо, в сравнение с се смяташе до момента “, споделя Шус.
Двете проучвания демонстрират, че тази вселена съдържа към 10 пъти повече тежки детайли, в сравнение с се смяташе до момента, се споделя в прессъобщението на ESO.
„ Доказателствата, че тази вселена е към този момент зряла в ранната галактика, повдигат въпроси за това по кое време и по какъв начин тя се е образувала “, разяснява Стефано Карниани от Скуола Нормале Супериоре в Пиза, създател на второто проучване, което следва да излезе в Astronomy & Astrophysics.
dariknews.bg

