Националния координационен център на МОСВ проведе съвещание, предвид предстоящата хидродинамичната

...
Националния координационен център на МОСВ проведе съвещание, предвид предстоящата хидродинамичната
Коментари Харесай

Започва снеготопене, очакват се "високи води" в някои от язовирите


Националния координационен център на Министерство на околната среда и водите организира заседание, поради идната хидродинамичната метеорологична конюнктура съчетана с огромни снежни ресурси, за набелязване на ограничения за понижаване на нездравословното влияние на водите. На съвещанието се взеха следните решения:

За язовир „ Искър “, поради, че към 12.04.21 година наличния размер в язовира е 524,905 млн. м3 и водния размер от снежните ресурси във водосбора на язовира 172,6 млн.м3, следва Водноелектрическа централа „ Пасарел “ да сработва позволените с месечния график водни количества, като употребява и трите хидроагрегата.

Водноелектрическа централа „ Кокаляне “ да работи в синхрон с Водноелектрическа централа „ Пасарел “, като употребява двата хидроагрегата.

Допълнителната приточност да се пропуща по река Искър, в сектора до язовир „ Панчарево “.



В сектора от язовир „ Панчарево “ до квартал Курило на регион Нови Искър, освобождаваните водни количества от язовир „ Панчарево “ да не надвишават 40м3/сек, поради проводимостта на реката, като при възможност за надвишаване на тези количества, да се уведоми навреме дирекция „ Аварийна помощ и предварителна защита “ към Столична община.

За язовир „ Бели Искър “ – да се поддържа обезпечения свободен размер в язовира, като Водноелектрическа централа “Бели Искър” сработва притока и според от изменението на хидрометеороложките условия да се изключват и включват събирателните деривации и/или водохващания от тях.

За язовир „ Калин “ и „ Карагьол “ - да се поддържат обезпечените свободни размери, за вдишване на водния размер от снежните ресурси във водосбора на язовирите.

За язовир „ Дяково “ да се поддържа размер 30,00млн.м3, като постъпващия приток се употребява за електропроизводство.

Да се завиши контрола по проводимостта на река Бистрица, Отовица и Джерман, за гладко прекосяване на пропусканите спомагателни водни количества от деривациите през обитаемоте места, включително Град Дупница.

За язовир „ Студена “ поради динамичната хидрометеорологична конюнктура, да се изключат събирателните деривации „ Владайски “ и „ Палакарийски “, като притока към язовира се ограничи до река Струма, за поддържане на свободен размер в язовира.

При нужда от освобождение на размер на за ретензия, да се употребяват всички облекчителни уреди на язовирната стена, без водовземна кула, като се има поради проводимостта на реката в сектора след язовира и осъществяваните сега действия в речното корито.

За язовир Белмекен – НЕК ЕАД да упражняват надзор върху притока от събирателни деривации „ Марица 1900 “, „ Марица 1200 “ и Джаферица “ и „ Грънчар “ като вземат поради и наличният воден размер от снежни ресурси за обезпечаване на води за напоителен сезон 2021 година

За язовир „ Асеновец “- ВиК Сливен да прекрати използването на водни количества от подземните водоизточници и да употребява водите от язовир „ Асеновец “. По данни на ВиК оператора се чака язовир „ Асеновец “ да стартира преливане до към 4-6 дни. Речното легло след язовирната стена е с обезпечена проводимост и няма заплаха от нездравословно влияние на водите.

За язовир „ Христо Смирненски “- Предвид предстоящото интензивно снеготопене съчетано с приток от централна Стара планина и опцията посредством главен изпускател да се освобождават до 2,5 м3/сек, следва експлоатационното сдружение да реализира надзор върху притока от събирателна деривация „ Янтра “.

Компетентните институции следва подхващат дейности за обезпечаване на проводимост и гладко прекосяване на високите води през град Габрово и другите обитаемоте места.

За язовир „ Йовковци “ - Към актуалният миг се сработва притока. В случай на увеличение на притока и нужда от осъществяване на висока вълна, следва ВиК оператора да уведоми популацията и способените органи, за не допускане на опасност за популацията.

За язовир „ Тополница “ Постъпващият приток над избрания размер да се употребява за електропроизводство, като способените органи наблюдават за гладко пропускане през реката на отработените водни количества.

За Язовир „ Жребчево “ – Към актуалният миг язовира е с размер 326,0 млн.м3, като при постигане на 330 млн.м3 притока ще се употребява за електропроизводство. Обем от 330 млн. ще обезпечи напояването за сезон 2021 година, както и оводняване на река Тунджа, в това число и водите, нужни за запълване на бент. „ Овчарица “.

За язовир „ Копринка “ - След постигане на размер 115,000 млн. м3 Водноелектрическа централа “Копринка” да преработва постъпващия приток, като от модифицираната вода да се подават до 10 м3/сек към Водноелектрическа централа “Стара Загора”, а останалото водно количество да се изпуска в река Тунджа.

За язовирите включени в каскада „ Баташки водносилов път “, „ Белмекен – Сестримо “, „ Доспат – Въча “, „ Арда “ и язовири „ Розов бунар “ и „ Овчарица “, които към актуалният миг имат задоволително свободни размери, при увеличение на притока следва сдруженията, които реализират техническата употреба на оборудванията, да работят според одобрените спешни проекти.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР