Националните органи от ЕС да започнат задълбочено разследване на всички

...
Националните органи от ЕС да започнат задълбочено разследване на всички
Коментари Харесай

ЕП призова за разследвания, ограничения и нови закони заради досиетата Пандора

Националните органи от Европейски Съюз да стартират задълбочено следствие на всички нарушавания, разкрити в досиетата „ Пандора “, засягащи техните юрисдикции, в това число одити на всички посочени лица. Това приканиха със особено гласувана през днешния ден резолюция евродепутатите. Документът бе приет  с 578 гласа „ за “, 28 гласа „ срещу “ и 79 гласа „ въздържал се ".

Евродепутатите призоваха ЕК да направи обзор на разкритията и да проучва дали е належащо в допълнение законодателство или правни дейности против някои страни членки. Европейската прокуратура също би трябвало да реши дали разкритията заслужават съответни следствия.

В признатия през днешния ден документ евродепутатите показват страдание, че политици от Европейски Съюз и някогашни европейски ръководители също участват в досиетата " Пандора ". Поименно са изброени чешкият министър председател Андрей Бабиш, президентът на Кипър Никос Анастасиадис, Вопке Хукстра, министър на финансите на Нидерландия, някогашният английски министър председател Тони Блеър и Джон Дали. Илхам Алиев, президент на Азербайджан, и Мило Джуканович, президент на Черна гора, също са директно разкритикувани в резолюцията.

Повече информация за действителните притежатели и използване на контрактуваните правила

Европарламентът настоява държавите членки и ЕК да създадат повече във връзка с идентифицирането и шерването на информация по отношение на действителните притежатели, които в последна сметка извличат облаги от фиктивни сдружения. Евродепутатите показват също, че доста страни членки се забавят в използването на настоящите правила за битка с изпирането на пари и избягването на налози като предлагат ЕК да предприеме ограничения против тези изоставащи страни. От нея също по този начин беше поискано да изготви оферти за контролиране на така наречен „ златни паспорти “ и схеми за престояване и да оцени доколко дейно се разпознават видни политически персони и се ползва задълбочена надлежна инспекция.

Новите по-строги правила ще се окажат безполезни без вярно използване на към този момент въведените правила и без по-добро съдействие сред националните органи в целия Европейски Съюз, се показва в резолюцията, в която се приканва и за повече запаси и благосклонност в тази връзка. Самата Комисия следва да реши дали националните звена за финансово разузнаване са задоволително добре обезпечени с запаси.

Черният списък на данъчните — неефикасен инструмент

Резолюцията дефинира сегашния черен лист на Европейски Съюз на данъчните убежища като „ неефикасен инструмент “, който не е в положение да улови някои от най-големите страни извършители. Така да вземем за пример две трети от фиктивните сдружения в досиетата „ Пандора “ се намират в Британските Вирджински острови, които обаче към момента не попадат в черния лист на Европейски Съюз, се показва още в резолюцията. Членовете на Екологичен потенциал оферират разнообразни способи за усилване на критериите за включване в описите, в това число разширение на обсега на типичните за данъчните убежища практики и смяна в процедурата за взимане на решение за включване на юрисдикции в листата. 
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР