Недекларираните ремонти по домовете! НАП започна масови проверки на домашните майстори
Националната организация за приходите // следи деликатно активността на хиляди домашни майстори , които правят поправки и усъвършенствания в жилищата на жители. Причината – сериозен риск от укриване на доходи и неиздаване на касови бележки при приемане на възнаграждение. Анализ на риска демонстрира, че в над 60% от случаите майсторите не дават платежен документ за осъществения труд. Според закона, те са длъжни да издават касова записка при заплащания в брой, с карта или ваучер.
Национална агенция за приходите припомня, че неиздаването на документ, недекларирането на цялостен приход или неподаването на годишна данъчна декларация са нарушавания, за които се плануват наказания и контролни дейности.
Всички лица, които правят ремонтна активност за своя сметка и са самоосигуряващи се, би трябвало да заявяват приходите си в Приложение № 3 /„ Доходи от друга стопанска активност “/ към годишната данъчна декларация по член 50 от ЗДДФЛ. Срокът за подаване на декларацията и заплащане на налога е до 30 април 2025 година Ако майсторът е едноличен търговец /ЕТ/, той би трябвало да попълни Приложение № 2, като данъкът върху годишната данъчна основа се дължи до 30 юни 2025 година
За майсторите, извършващи електро- и ВиК поправки, активността се полза с патентен налог, а данъчната декларация се подава по пример до 31 януари в съответната община. В тези случаи приходите се заявяват в Приложение № 7 към годишната декларация. Национална агенция за приходите разгласява листовка „ Данъци и обезпечаване на домашните майстори “, както и информативен подкаст в YouTube и Фейсбук страницата си, с насоки към представителите на този отрасъл.
Гражданите, които през 2024 година са употребявали домашни майстори и са заплатили до 2000 лв. за труд , могат да се възползват от данъчно облекчение и да си върнат до 200 лв. . Те би трябвало да подадат годишна данъчна декларация с Приложение № 10 до 30 април 2025 година Условията за прилагане на облекчението включват:
– Жилището да е лично или в съсобственост
– Да се намира в България
– Майсторът или компанията да са регистрирани в Европейски Съюз
– Да има документи за заплатен труд
– Да няма отговорности към Национална агенция за приходите към датата на подаване на декларацията.
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
Великденско нарастване на цените? Яйца, брашно и млечни артикули нарастват

