Над 6,3 млн. лв. забавени трудови възнаграждения, включително и задължения

...
Над 6,3 млн. лв. забавени трудови възнаграждения, включително и задължения
Коментари Харесай

Над 6.3 млн. лв. изплатени забавени заплати чрез ГИТ

Над 6,3 млн. лева забавени трудови хонорари, в това число и отговорности за предходни интервали, са изплатени след намесата на контролните органи на Изпълнителна организация „ Главна ревизия по труда “ (ИА ГИТ) oт началото на 2024 година до края на август. Това заяви пресцентърът на ИА ГИТ. За същия интервал сумата на откритите забавени заплати е 7.8 млн. лева

За осемте месеца на 2024 година са открити 14 401 нарушавания, свързани със заплащането на труда. От тях 3746 се отнасят до задължението на работодателя да начислява и изплаща трудовото заплащане в контрактуваните размери и периоди, а 43 са свързани с обезпеченото право на служащия да получава своето заплащане в размер на най-малко 60% от брутното си трудово заплащане, само че не по-малко от минималната работна заплата за страната.

Колко ще ни платят, в случай че работим на 6 и 22 септември

Тези нарушавания са измежду основанията за премахване на участници от публични поръчки според Закона за публичните поръчки (ЗОП). За разлика обаче от нарушаванията за работа без трудов контракт, които не подлежат на премахване, работодателите, бавещи хонорари, могат да получат от Инспекцията по труда уверение за липса на нарушаване, откакто дължимите суми бъдат изплатени на служащите и чиновниците. За задачата участникът в публичната поръчка би трябвало да показа доказателства за изплащането на забавените заплати в дирекцията „ Инспекция по труда “, открила нарушаванията с влезнало в действие наказателно разпореждане https://www.gli.government.bg/bg/node/12596.

 istock istock
От 2018 година Инспекцията по труда получи пълномощие да инициира произвеждане по неплатежоспособност на работодатели, които бавят възнагражденията за повече от два месеца на най-малко 1/3 от служащите и чиновниците. В тези случаи се подават искови молби към съда, с цел да може служащите и чиновниците да се извърнат към Фонда за обезпечени вземания.

От началото на 2024 година ИА ГИТ е подала седем искови молби за иницииране на производства по неплатежоспособност. По две от делата са открити производства по неплатежоспособност, а по останалите пет искови молби се чака решение на съда.

Превенцията на недекларирания труд е измежду целите в активността на Инспекцията по труда. В обсега на контролната активност не попада единствено работата без трудов контракт, само че и нарушаванията, свързани със заплащането на труда, работното време, отпуските и други. За да бъдат предпазени трудовите права на служащите и чиновниците, следва те да не се съгласяват да работят при условия, контрактувани устно.

Работниците и чиновниците могат да ревизират каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран, както и да получат насоки по какъв начин да реагират в такива случаи, посредством създадения от Инспекцията по труда специфичен програмен продукт.

Без трудов контракт работят всеобщо в хотелиерството и ресторантьорството

Програмният артикул съставлява въпросник, който прави оценка риска от недеклариран труд в другите му посоки – работа без трудов контракт или при фиктивни условия, нерегламентирани заплащания, застрашени ли са животът и здравето на работещите и други Създаден е по трансграничния план „ Сътрудничество за почтени условия на труд “ („ Cooperation for decent work “), финансиран от Фонда за двустранни връзки по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021. Инструментът за самокритика е свободно наличен на уеб страницата на Изпълнителна организация „ Главна ревизия по труда “, която е сътрудник по плана, на адрес  https://www.gli.government.bg/udw/ Осигурен е и директен път към него посредством банера „ Провери дали работиш недекларирано “.

На уеб страницата на ИА ГИТ в рубриката „ Административно обслужване “ е оповестена подробна информация за метода на подаване на сигнали. Гражданите могат да се обръщат за съвещания и на националния телефон на Агенцията 0700 17 670.

В началото на месеца от ГИТ подсетиха, че 22 септември 2024 година е формален празник, който се компенсира с спомагателен почивен ден, защото се пада в неделя. Според Кодекса на труда, когато формалните празници съответстват със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени, по тази причина 23 септември – понеделник, е почивен ден. 
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР