На 21 ноември Православната църква чества празника Въведение Богородично -

...
На 21 ноември Православната църква чества празника Въведение Богородично -
Коментари Харесай

Денят на християнското семейство

На 21 ноември Православната черква празнува празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и юноша.

Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си.

Когато навършила три години, те я завели в Йерусалимския храм. Със запалени свещи всички близки я съпроводили през града до храма. Светата Дева била сложена на първото ходило и за изненада на всички, неподдържана от никого, тя се изкачила свободно по 15-те стъпала и се спряла на най-горното. Първосвещеник Захария - татко на св. Йоан Кръстител - я посрещнал, благославяйки я.

Когато достигнала възрастта, на която младите възпитанички на храма трябвало да се върнат в света и да се омъжат, тя била " дадена " на престарелия си роднина Йосиф, който от тук нататък трябвало да бди над нея.

Въведение Богородично за първи път се е отпразнувал като независим празник през 715 година През 543 година император Юстиниан Велики построил в Константинопол черква, отдадена на Въведение Богородично.-->

Според църковния ни календар празникът попада в интервала на Коледните пости. На този ден вярващите одобряват Свето причестяване, а с него и нови сили за нравствен напредък и битка със злото - в себе си и в света.

Този ден църквата е приела и за Ден на християнското семейство. Семейното вървене на черква в този ден символизира влизането на тригодишната Мария в храма и припомня на родителите за духовните им отговорности към децата. Защото фамилията е най-хубавото учебно заведение, което може да даде първите знания за Бога и Православието, за християнските добродетели, на които епохи се е крепял българският жанр.
 семейство iStock/Getty Images
С решение на Св. Синод на Българската православна черква от 1929 година празникът се празнува и като Ден на християнското семейство и на православната християнска юноша. Този празник припомня на родителите и учителите, че би трябвало да възпитават децата в благочестие и религия, в смирение към родителите си и непорочност на нравите.

Традициите споделят още, че след черква, фамилията се събира към масата на чаша вино, топла питка и вкусна манджа. Така се празнува хубавичко връзка посред всички, а масата се оставя неразтребена, с цел да пристигна Богородица през нощта, да хапне и благослови дома.

Според националните поверия, на този празник българите гадаят какво ще е времето през идната година. Ако е топло и слънчево, зимата ще е люта, а лятото-сухо, в случай че вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото-дъждовно, а реколтата богата.

Много строго се съблюдава възбраната да не се крои и шие дреха за мъж на този ден, тъй като в случай че го срещне вълк в гората, ще го нападне и изяде.
Според националното вярване нощите от 14 (или от 11 ноември) до 21 ноември, наричани „ Мратински нощи ", са доста по-лоши даже и от „ Мръсните дни ", тъй като през тях най-лесно човек може да се разболее.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР