Идва ли революция в имплантите? Слепи може да прогледнат
Мозъчен имплант ще “възвърне ” зрението даже на слепи по рождение
(снимка: CC0 Public Domain)
Илон Мъск приготвя революционна технология. Нова разработка на неговата компания Neuralink ще разреши „ даже на тези, които са изгубили двете си очи и зрителния нерв, да виждат ” още веднъж.
Стартиращата компания за мозъчни чипове Neuralink съобщи във вторник, че нейният пробен имплант за възобновяване на зрението Blindsight е получил означение за “brealthrough ” устройство от Американската администрация по храните и медикаментите (FDA).
Обозначението Breakthrough Device на FDA се дава на избрани медицински устройства, които обезпечават лекуване или диагностика на животозастрашаващи положения. То има за цел да форсира създаването и инспекцията на устройствата, които се създават сега.
Експерименталното устройство, известно като Blindsight, ще „ разрешава даже на тези, които са изгубили двете си очи и оптичния нерв, да виждат ”, разгласи Илон Мъск в обществената мрежа X.
“Устройството Blindsight на Neuralink ще разреши на хора, които са изгубили двете си очи и зрителния нерв, да виждат. При изискване, че зрителната кора е непокътната, това ще разреши даже на слепите по рождение да прогледнат за първи път ”, сподели Мъ.
Зрението в началото ще бъде с ниска разграничителна дарба, като графиките на Atari, само че в последна сметка “може да стане по-добро от естественото зрение и да ви разреши да виждате в инфрачервени, ултравиолетови или даже радарни дължини на вълните ”, добави той.
Neuralink не се ангажира със период за тестване на устройството Blindsight с хора. FDA също не е коментирала този въпрос.
Neuralink, учредена от Мъск и група инженери през 2016 година, създава интерфейс за мозъчен чип, който може да бъде вграден в черепа. Тази иновация може да помогне на пациентите с увреждания да се движат и поддържат връзка още веднъж, както и да възстановят зрението си, споделят от компанията.
Стартъпът тества настрана имплант, който ще разреши на парализирани пациенти да употребяват цифрови устройства, като ги ръководят единствено с мислите си. Това може да помогне на хора с увреждания на гръбначния мозък.
По-рано тази година Neuralink сполучливо вгради устройството на втори пациент, който го употребява, с цел да играе видео игри и да се учи да проектира 3D обекти.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ