Мистериозна енергия е открита под супервулкан. Огромните ресурси от тази

...
Мистериозна енергия е открита под супервулкан. Огромните ресурси от тази
Коментари Харесай

Мистериозна енергия е открита под супервулкан, това може да е краят на Китай

Мистериозна сила е открита под супервулкан. Огромните запаси от тази сила ще оспорят монопола на китайците и съгласно специалисти това може да е краят на Китай, какъвто го познаваме.

Под безлюдния пейзаж на калдерата Макдермит, която се простира на границата сред щатите Орегон и Невада, са скрити данни, които дават обещание да раздрусат енергийната карта на света. Древен вулкан, формиран преди към 16 милиона години, може да съдържа най-голямото известно в света находище на литий с тегло сред 20 и 40 милиона метрични тона. Може и да е „ бяло злато “, само че предвид на развиващия се пазар, който уголемява търсенето на литий, това би трансформирало Съединени американски щати в кандидат в революцията на чистата сила, без значение от екологичните и социално-културните проблеми, които съпътстват добива.

Калдера Макдермит: Дом на богато на литий знамение

Масивното изригване на вулкан, който изхвърля големи количества богата на литий магма, слага началото на калдерата Макдермит. То е довело до образуването на кратер с повърхност 616 квадратни благи, който по-късно се е трансформирал в езеро, цялостно с вулканични утайки, открити в продължение на стотици хиляди години, по време на които тези утайки са минали през уникален натурален развой на пречистване.

Тези високи концентрации на разтворени субстанции, в това число литий, отсрочват в дъното на езерото пластове от богати на глина седименти. Но това не е краят на геоложката активност. Втора вълна от вулканизъм излага тези седименти на въздействието на горещи, алкални разсоли и трансформира по-често срещаните смектитови глини в редкия илит, чиито концентрации на литий са доста по-високи от естествените. Тези богати на илит находища със наличие на литий от 1,3 % до 2,4 % са съвсем два пъти повече от естествения литий, съдържащ се в глинести камъни, което трансформира Макдермит в геоложка бомба.

До 2028 година международното търсене на литий се чака да нарасне с 66 %

Литият е в основата на актуалните технологии, като да вземем за пример в батериите, които се намират в електрическите транспортни средства (ЕПС), мобилните телефони и хранилищата за възобновима сила. Очаква се търсенето на литий да нарасне с 66% през идващите 5 години, в интервала 2023-2028 година, като до края на този интервал ще бъдат потребени 1,5 милиона метрични тона. Голяма част от това търсене може да бъде задоволено от калдерата Макдермит. Смята се, че запасите на Макдермит са най-малко два пъти по-големи от известното най-голямо литиево находище – боливийското Salar de Uyuni. За Съединени американски щати това би могло да значи обезпечено вътрешно доставяне с литий и понижаване на зависимостта от чужбина, както и по-голяма изолираност на промишлеността от съмненията на международните пазари.
Но това не е лишено от провокации. Добивът на потребни изкопаеми би трябвало да се преценява с екологичните проблеми, както и със свещеността на земята за индианските племена. Освен това отделянето на водата и третирането със сярна киселина би трябвало да подсигуряват, че потреблението на сила и нарушаването на околната среда са сведени до най-малко за реализиране на резистентност.

Промяна в геополитиката: Литиевите запаси в Америка ще оспорят монопола на китайците

Откриването на ресурсите на Макдермит има доста промени за международния пазар на литий; в този момент то ще промени ценообразуването и геополитиката в настоящия ѝ тип. Сега Китай господства в производството на литий и постоянно играе мощна роля в огромните ресурси в Южна Америка, като ще може да употребява Макдермит, с цел да противодейства на това въздействие посредством навлизането на Съединени американски щати в стопанската система на чистата сила.
Както отбелязва геологът Анук Борст, „ това находище може да промени обстановката с лития в международен мащаб “. Не може да се надценява цената на достъпа до надеждни доставки вкъщи, защото конкурентните компании се пробват да реализират задачите за чисто нулево наличие.

Добивът в Макдермит може също по този начин да послужи като трамплин за нови разработки в региона на технологиите за рандеман на литий и да докара до откриването на сходни запаси по целия свят.

Калдерата Макдермит е място, където неповторимо събитие в геоложката история се съчетава със характерна софтуерна опция и геополитическо значение. То може да разреши на Съединени американски щати да напреднат в прехода към чиста сила и в това време да промени международните пазари на литий. Но макар че се възнамерява добивните действия да стартират още през 2026 година, балансирането на тези стопански упоритости остава с екологосъобразен и уважаващ културата път напред. В епохата на „ бялото злато “ калдерата Макдермит може просто да даде тези ключове към едно стабилно бъдеще.

 

Източник – Ecoticias/Превод:SafeNews

 

Още вести четете в: Живот, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР