Полша и балтийските държави са по-близо до прекратяване на договора за противопехотните мини
Министрите на защитата на Полша, Естония, Латвия и Литва предлагат страните им да се отдръпват от интернационалното съглашение за възбрана на противопехотните мини, известно също като Договора от Отава, оповестява.
„ Военните закани за страните – членки на НАТО, граничещи с Русия и Беларус, доста са се нараснали “ , се споделя в изказване, оповестено от четирите страни във вторник. В него се добавя:
„ Смятаме, че в актуалната среда на сигурност е от първостепенно значение да осигурим на нашите отбранителни сили еластичност и независимост на избора за евентуално потребление на нови оръжейни системи и решения за подсилване на отбраната на уязвимия източен фланг на алианса. “
Договорът от Отава от 1997 година е подложен на все по-голям напън поради войната на Москва в Украйна, защото страните от фронтовата линия укрепват границите си с Русия. Днешната рекомендация прави отдръпването евентуално да се случи.
По-рано този месец полският министър-председател Доналд Туск съобщи, че Полша ще стартира да подхваща стъпки за овакантяване на контракта. Четирите страни от дълго време обмисляха отдръпване и желаеха да вземат общо, районно решение. Това е по-скоро политически сигнал към Москва , в сравнение с отражение на непосредствена военна нужда .
„ Решенията във връзка с Отавската спогодба би трябвало да се вземат солидарно и координирано в границите на района. В същото време сега нямаме проекти да създаваме, складираме или използваме неразрешените по-рано противопехотни мини “ , съобщи министърът на защитата на Естония Хано Певкур .
По-рано този месец началникът на щаба на защитата на Латвия, генерал-майор Каспарс Пуданс , разяснява пред „ Politico “, че целите на страната остават противотанковите мини и артилерийските снаряди.
Министърът на защитата на Финландия Анти Хаканен посочи, че Хелзинки също обмисля да напусне контракта, само че не е подписал днешното изказване.
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
Голямата 5G спекулация в Европа

