Министърът се яви на изслушване в Комисията по вътрешна сигурност

...
Министърът се яви на изслушване в Комисията по вътрешна сигурност
Коментари Харесай

Рашков: С прокуратурата все едно работим на различни планети

Министърът се яви на чуване в Комисията по вътрешна сигурност и публичен ред

Все едно работим в разнообразни страни, на разнообразни планети и по разнообразни проблеми - по този начин разяснява министърът на вътрешните работи Бойко Рашков взаимоотношенията с прокуратурата. Той е изслушван в Комисията по вътрешна сигурност и публичен ред, заяви.

„ В практиката се сблъскваме със случаи, в които не е налице необходимост, а елементарен случай на инспекция от Министерство на вътрешните работи и се стига до миг, в който може да се образува произвеждане. Това задължава чиновниците на Министерство на вътрешните работи да изпратят материалите на съответната прокуратура и да чакат тя да реши какво да прави с тези материали. Оттук нататък стартира, според от разнообразни фактори, едно несигурно по време очакване да се реши какво да се прави с тези материали. Миналата година, към юни, започнахме инспекции и да събираме материали за Автомагистрала „ Хемус “. Материалите бяха доста и не бяха по силите единствено на една работа. Затова ние разпределихме и на Групово дело „ Национална полиция “. Тя работи дълго и някъде през октомври бяха подготвени и изпратиха на прокуратура. Колкото вие сте получили от този момент до момента информация какво е свършила прокуратура, толкоз и ние. Това са 6 месеца. Готов съм да се извиня, в случай че в това време е взела процесуално решение, само че ние не сме известени. Все едно работим в разнообразни страни, на разнообразни планети и по разнообразни проблеми “, разяснява Рашков.

По думите му това е един от факторите, които са наложили да се обмисли дали това е най-удачният законодателен метод за решаването на този въпрос.

"Искам да напомня, че преди известно време не беше единствена опцията единствено прокуратурата да образува досъдебно произвеждане, респективно неотложността, която в този момент съществува, а в противен случай - проверяващият орган също имаше пълномощието да сложи началото на наказателния развой и тогава се постигаше процесуална спестовност, спестяваше се процесуално време. Защото не беше належащо, откакто завърши една такава инспекция, както ГДНП изпрати на прокуратурата и в този момент чакаме отнякъде хабер има ли формирано произвеждане. Т.е. редът би бил - при преценка на прокурора че ГДНП би трябвало да реализира следствието, да върне тези материали с един лист, едно разпореждане на ГДНП и въз основа на този лист хартия да стартира едно обикновено, законно следствие, в което да се събират не данни, а доказателства ", изясни министър Рашков.

Затова, по думите му, се постанова смяна в член 212 от Наказателно-процесуалния кодекс.

"Ал.1 дано да си остане, тя планува управлението на прокурора, който на първо време той има право да реши дали са налице данни за формиране на произвеждане и той слага началото на процеса с разпореждане. По отношение на тези негови пълномощия никой не е изразил мнение, че те би трябвало да се лимитират, лишават и така нататък Второ, да се придвижи ал.2, по силата на която да се даде такова пълномощие и на проверяващия орган. Като тук се има поради освен полицейските органи, само че и следователите от Национална следствена служба и окръжните следствени отдели, както и други проверяващи органи, каквито са митническите инспектори, военни следователи, военни проверяващи служители на реда ", разяснява силовият министър.

Той уточни още, че предлага да се редуцира дистанцията сред проверяващия орган, който събира доказателствените материали и съдията. Според Рашков се дават големи запаси за проверяващата работа, която не реализира съответните резултати в рационален период.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР