Министърът на културата Найден Тодоров връчи традиционните награди на Министерството

...
Министърът на културата Найден Тодоров връчи традиционните награди на Министерството
Коментари Харесай

Шефът на Археологическия музей със „Златен век“


Министърът на културата Найден Тодоров връчи обичайните награди на Министерството на културата, които се присъждат по случай 1 ноември, Деня на националните будители. Официалната гала се състоя през вчерашния ден следобяд, в изложба „ Средец “ в Министерство на културата.

Престижните оценки: Златен век “ – огърлие и Грамота, Златен век “ – звезда и Грамота, Почетен знак „ Златен век “ – щемпел на Цар Симеон Велики – златен и Грамота, почетен знак „ Златен век “ – щемпел на Цар Симеон Велики – сребърен и Грамота, плакет „ Принос в развиване на културата “ и Грамота, получиха 48  изтъкнати създатели, актьори, читалищни и научни дейци от разнообразни области на изкуствата, за техния принос в развиването и одобряването на българската просвета и национална еднаквост.

По предложение на Община Пловдив бе награден един от най-ярките представители на археологическата просвета и музейното дело в България, сегашен шеф на Регионален археологически музей – Пловдив,  доцент доктор Костадин Кисьов.

Той бе почетен с най-високото отличие „ Златен век “ – огърлие и Грамота за извънреден принос в развиването и одобряването на българската просвета и национална еднаквост.

„ В продължение на над 40 години доцент Кисьов работи интензивно и безрезервно като археолог, теоретичен и музеен експерт. Под негово управление Регионалният археологически музей в Пловдив е един от най-модерните и представителни български музеи с разнородни непрекъснати и краткотрайни изложения “, написа в стимулираното предложение, импортирано от кмета на Пловдив Костадин Димитров.

Доц. доктор Костадин Кисьов специализира в едни от най-авторитетните интернационалните центрове – музеен мениджмънт в Париж (1998 г.);  Американския културен център в София (1999 г.); Фонда за изкуство и просвета в Централна и Източна Европа (2002 г.); Университета „ Аристотел “ в Солун (2000 година – 2002 г.).

Той е член на Българската музейна камара, Съюза на учените в България, Пловдивското археологическо сдружение, Асоциация на българските археолози.

През последните 17 години, е освен шеф на Регионалния археологически музей – Пловдив, само че и хоноруван учител в Пловдивски университет „ Паисий Хилендарски “ и Великотърновския университет „ Св. Св. Кирил и Методий “ и е взел участие в работната група към Комисията по просвета на Народното събрание при изработването на Закона за културното завещание (ДВ, бр. 19. 13.03.2009).

Доц. доктор Кисьов е бил теоретичен помощник в Националния исторически музей през интервала 1997 година – 1999 година, има 5 монографии на български и британски език и 270 научни изявления, свързани с археология, музейно дело и културно завещание, като над 120 от тях са единствено по въпросите на тракийската просвета. Той е теоретичен съветник, рецензент и теоретичен началник на докторанти в НАИМ – Българска академия на науките, София.

В интервала 1999 година – 2000 година, като археолог в Регионален археологически музей – Пловдив, доцент д-р  Кисьов е измежду учредителите в основаването и създаването на Националната осведомителна система „ Археологическа карта на България “. Като шеф на музея той инициира присъединяване на културния институт в най-престижните интернационалните изложения в Съединени американски щати, Швейцария, Мадрид, Париж, Токио, Рим, Атина, Москва, Брюксел и Берген.

През 1997 година – 2000 година, като археолог и теоретичен служащ, доцент доктор Кисьов взема присъединяване в работата по построяването на непрекъснатата експозиция на Националния исторически музей – София. Благодарение извънредно на неговите упорити старания и професионален опит, в интервала 2005 година – 2010 година, бяха осъществени реорганизация и уголемение на постройката на Археологическия музей  в Пловдив. Така новата експозиция на музея го трансформира в един от най-модерните и представителни български музеи, значим културен, теоретичен и учебен център за града и страната. Под управлението на доц.   доктор Костадин Кисьов, през днешния ден Регионалният археологически музей в Пловдив е един от най-проспериращите български музеи с разнородни целогодишни и краткотрайни изложения, просветителни стратегии с висока посещаемост, като единствено за тази календарна година общите доходи на музея от неговата активност възлизат на 750 000 лева

През 2013 година, с самодейността и напъните на доцент доктор Кисьов, за първи път в България и в Пловдив гостува галерия на Националния археологически музей в Атина, с присъединяване на още 12 гръцки музея. През същата година, навръх 24 май, със съдействието на доцент доктор Кисьов е сложена паметна плоча на мястото на българската мъжка гимназия в Солун.

На неговите старания изискуем и гостуването в Пловдив през 2015 година, на галерия на най-големия международен музей – Лувъра. По негово предложение и самодейност, през май 2017 година Пловдив беше хазаин на най-престижната национална демонстрация в региона на археологията –  LVI-та Национална археологическа конференция, по време на която под тепетата се събраха близо 200 археолози от България, Гърция, Турция и Австрийската академия на науките.

Доц. доктор Костадин Кисьов има значим и значителен принос в опазването и археологическите изследвания на паметниците на тракийската просвета в Пловдивска област и като цяло на археологическите монументи на територията на Община Пловдив. С експонатите, от избавената от иманярите Тракийска гробница край Калояново, България взе участие във всички представителни изложения по света в последните години. Благодарение на неговата самодейност и благодарение на Община Марица и Община Пловдив, беше изследван неповторимия древен паметник от времето на император Филип Араб в могилата „ Мал тепе “ до с. Маноле.

Доц. доктор Кисьов е теоретичен началник на археологическите изследвания на най-стария селищен тракийски център от VІ-V в. пр.Хр. до с. Васил Левски, Община Карлово, разгласен и заявен за обект от „ национално значение “, както и теоретичен началник на изследванията на тракийския подмогилен храм от ІІІ-ІІ в. пр.Хр. в гр. Пловдив. Дълги години той изследва тракийската просвета в Западните Родопи и като археолог в Регионален исторически музей – Смолян, има значителен принос за образуването на фондовете и построяването на непрекъснатата експозиция на музея. Изграждането на раздел „ Тракийска просвета ” в археологическата експозиция на Историческия музей в Смолян е напълно негова заслуга. През 2002 година, благодарение на доц.  доктор Кисьов, музеят осъществя сполучливо българо-гръцкия план „ Християнско завещание в Родопите ”.  Негова е и решаващата роля в построяването и откриването на Музея на родопския карст в гр. Чепеларе, като с неговите старания, в интервала 2021 година – 2024 година, взаимно с община Чепеларе, бяха проведени археологически изследвания на пещерното жилище „ Чая “.

В резултат на дългогодишните му археологически изследвания и научно-изследователска активност, фондовете на РАМ-Пловдив, РИМ-Смолян, РИМ-Пазарджик, НИМ-София, Историческите музеи във Велинград, Батак и Карлово са обогатени с огромен брой археологически полезности.

Доц. доктор Кисьов има забележителна роля и в работата по интернационалните стратегии, свързани с изследването и социализирането на археологическите обекти „ Античен път Филипопол – Авдира ” (Община Чепеларе) и „ Тракийско светилище ” (Община Рудозем), осъществени по стратегия ФАР, трансгранично съдействие България – Гърция, взаимно с общините Авдира и Мики, Република Гърция. В резултат на неговата дейна активност, тези обекти са превърнати в туристически дестинации, представящи българското културно завещание.
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР