Министър-председателят Бойко Борисов се срещна с министъра на външните работи

...
Министър-председателят Бойко Борисов се срещна с министъра на външните работи
Коментари Харесай

България и Япония развиват икономическо сътрудничество...

Министър-председателят Бойко Борисов се срещна с министъра на външните работи на Япония Таро Коно. В рамките на диалога им в Министерския съвет министър председателят Бойко Борисов означи, че Япония е предпочитан сътрудник и обичаен другар на нашата страна. Българският министър-председател дефинира като позитивно активизирането на двустранния политически разговор на високо ниво и съобщи своите откровени поздрави на премиера Шиндзо Абе, който през януари 2018 година реализира първата аудиенция на японски министър-председател в България.

Премиерът Борисов изрази убеденост, че срещите на високо равнище ще дадат спомагателен подтик на икономическите връзки, което от своя страна е причина за увеличението на размера и обсега на японските вложения, както и на броя на японските туристи в България. Борисов акцентира, че страната ни се е потвърдила като постоянен и предсказуем сътрудник с огромен капацитет за съдействие.

След срещата с премиера Борисов, министърът на външните работи на Япония се срещна и с външния министър Екатерина Захариева. По време на срещата сред двамата са разисквани японските вложения в България, както и поддръжката, която Япония e предоставила на България в годините на преход.

Българският външен министър Екатерина Захариева благодари на японския си сътрудник за спазеното заричане да посети страната ни и подчертава върху другарската и топла връзка сред двата народа. Тя изрази вярата в бъдеще японските вложения в страната ни да са от ден на ден, като уточни че българският бизнес климат е добър за задачата. От думите на Захариева стана ясно, че страната ни разчита и на увеличение на броя на японските туристи, а също и на навлизането на японски компании, които освен създават елементи за коли, ами са и производители на коли.

Българският външен министър акцентира на това, че страната ни прави оценка поддръжката на японската страна през годините на преход и че сумата, която Япония е отделила като помощ за България е в размер на 1,4 милиарда лева Тя изрече признателност към японските експерти, които са помагали за основаването на демократичните институции в България и са спомогнали за построяването на инфраструктурните планове.

Сред другите акценти, които вицепремиерът сложи, беше взаимното съдействие сред България и Япония по планове, с които се подкрепят страни от Западните Балкани. Захариева посочи, че взаимните планове сега са два, като единият е към този момент работещ и е обвързван с ръководството на риска при бедствия, изключително при наводнения за страните от Западните Балкани, а другият към момента в развой на развиване, като неговата цел е подкрепяне на дребните и междинни предприятия в района. От изказването стана ясно, че Екатерина Захариева и министър Таро Коно са се разбрали в най-скоро време да бъде осъществено посещаване на български екип в Японското външно министерство и че от негова страна е пристигнала и покана за посещаване на българския министър-председател в Япония. Вицепремиерът посочи, че визитата на екип от Българското външно министерство в Япония би било по отношение на насърчаване на нови планове, посредством които да се работи в посока на поддръжка на европейската интеграция на страните от Западните Балкани. От своя страна японският външен министър Таро Коно изрази огромното си наслаждение от първото си посещаване в България, като акцентира, че това е първото такова на японски външен министър от 12 години насам.

Той подчертава на това, че след визитата на японския министър председател Шиндзо Абе в България връзките сред двете страни се развиват в добра посока и България е значим сътрудник за Япония, който съумява да поддържа стабилността в Балканския район. Коно беше безапелационен, че Япония и България имат голям капацитет за развиване в областта на икономическото съдействие. Той означи, че на провелата се среща е било доказано партньорството сред двете страни и е било разисквано по какъв начин двустранното съдействие в разнообразни сфери може да бъде засилено. Японският външен министър отдаде главно значение на основаването на удобен капиталов климат и обмена на информация като предпоставки за привличане на повече вложения и развиване на търговията, като уточни, че в тази тенденция ще бъде употребен оптимално Японският бизнес конгрес.

Таро Коно насочи вниманието си и към българския IT бранш, който дефинира като мощен и разяснява, че би желал евентуалните японски вложители да му обръщат повече внимание. Японският външен министър изясни и, че за страната му е значимо България да реализира непоклатимост и развиване като част от Европа. Той удостовери думите на вицепремиера Захариева, като посочи, че са доказани съответните резултати в границите на самодейността за съдействие за Западните Балкани.

Таро Коно изрази увереност, че Япония и България ще продължат да предизвикват планове в границите на тази самодейност. Той изясни, че на състоялата се среща той и министър Екатерина Захариева са се споразумели и за тясно съдействие за цялостна възбрана на нуклеарното оръжие в Северна Корея, а също по този начин обърна внимание и на зачестилите проблеми в морското дело, за които изрази мнение, че би трябвало да бъде надигнат глас и взаимно двете ни страни да се изправят пред провокациите, които заплашват свободата на плаването. От изказването на двамата министри стана ясно още, че Торо Коно е помолил България за съдействие за по-бърза резолюция по въпросите на отвличанията.

Източник: Фокус
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР