Милиардери и милионери, сред които Валери Рокфелер, Абигейл Дисни и

...
Милиардери и милионери, сред които Валери Рокфелер, Абигейл Дисни и
Коментари Харесай

260 от най-богатите в света призоваха в Давос: Вдигнете ни данъците!

Милиардери и милионери, измежду които Валери Рокфелер, Абигейл Дисни и Марлене Енгелхорн, насочиха апела към държавните водачи
" Изненадани сме, че не можете да отговорите на този елементарен въпрос, който ви задаваме към този момент от три години: по кое време ще започнете да облагате данъчно свръхбогатството? " Този въпрос идва от участниците в онлайн акцията " Гордеем се, че плащаме повече " и е ориентиран към водачите на страните, показани на Световния стопански конгрес в Давос. Там деятелите показаха отворено писмо, в което се афишират за по-високи налози за свръхбогатите по целия свят, написа

" Връщане към нормалността "

Любопитното е, че участниците в тази акция в действителност са точно едни от най-богатите хора в света. 260 милиардери и милионери са се събрали, с цел да се опълчват на все по-големите обществени неравенства. Ситуацията към този момент е сериозна, пишат основателите на акцията. " Разходите за нашата икономическа, обществена и екологична непоклатимост са големи и не престават да нарастват с всеки минал ден. Накратко: би трябвало да действаме в този момент! "

Исканията им несъмнено не са радикални, те съставляват по-скоро предпочитание за " връщане към нормалността ". Така " рисковото и непродуктивно благосъстояние " би могло да се трансформира в " инвестиция в демократичното ни бъдеще ".

Сред подписалите петицията са Валери Рокфелер, Абигейл Дисни и австрийката Марлене Енгелхорн, чието семейство основава химическия колос BASF. Всички те са наследници на многомилионни империи. Притежават прекомерно доста - без да са се трудили. И не считат, че това е редно.

Енгелхорн, която подлага на критика обстоятелството, че в Австрия няма налог завещание, неотдавна се появи по първите страници на вестниците с новината, че желае 25 милиона от наследството ѝ да бъдат " разпределени " измежду обществото. По нейна иницитива сега се създава цивилен съвет, който да реши по какъв начин да се употребяват парите " за богатството на обществото ".

Богатите стават все по-богати

Разликата сред богатите и бедните в международен мащаб се задълбочава. Според " Доклада за неравенството в света през 2022 " над една трета от общото частно благосъстояние, насъбрано от средата на 1990-те години, е отишло при тези, които по този начин или другояче към този момент са били част от най-богатия един % от човечеството. За разлика от тях половината от популацията на света - а точно най-бедните четири милиарда души - са получили общо единствено два % от това благосъстояние. През 2020, след експлоадирането на пандемията от ковид, делът на международното благосъстояние, притежаван от милиардерите, е повишен повече от всеки път.

В интернационален проект към този момент имаше няколко опита да се наложат по-високи налози на свръхголемите положения на частни лица. Така да вземем за пример по време на президентската акция в Съединени американски щати през 2019 година сенаторката Елизабет Уорън предложи да бъде основан специфичен налог за богатите, с който да се таксуват положения от над 50 милиона $.

Големите спънки пред по-високите налози

Политическото използване на сходна мярка обаче въобще не е елементарно. " Подписалите петицията в Давос са главно наследници на огромни благосъстояния. Те не управляват интензивно някоя компания и се усещат некомфортно, че са получили голямо благосъстояние, за което не са работили ", изяснява Щефан Бах, данъчен специалист от Германския институт за стопански проучвания. " Това обаче са единични гласове. "

По-голямата част от свръхбогатите обаче се въздържат от изложение на такава позиция. Дори има и сериозна опозиция против сходни хрумвания от разнообразни бизнес асоциации, които около своята лобистка активност са тясно омрежени с най-високопоставените политически кръгове. " Повечето доста огромни положения са свързани с бизнеси ", изяснява Бах. По-високото данъчно облагане може да сложи в заплаха вложения и работни места или даже да докара до такава степен, че наследникът да не поеме бизнеса, споделят бизнес асоциациите. " Това значително ще задуши политическите диспути по отношение на налозите върху благосъстоянието или наследството ", споделя Бах.

Имат ли късмет националните начинания

Като цяло е мъчно една страна да работи независимо, когато става въпрос за облагане на извънредно огромни активи. " По-големите, интернационално позиционирани компании и свръхбогатите - всички те попадат в действителност в полето на интернационалното данъчно право ", споделя Бах. Милиардерите могат относително елементарно да реалокират местожителството си в по-добри от данъчна позиция непознати страни. " И в случай че в последна сметка с по-високи налози бъдат облагани единствено дребните и междинни предприятия, които си остават на същото място, то тогава това никога не взема решение казусът. "

Бах счита, че с помощта на композиция от разнообразни данъчни нараствания е допустимо да се печелят спомагателни пари за държавната хазна без да се нанасят огромни стопански вреди. " Но най-добре е това да се координира интернационално ", споделя данъчният специалист. И в действителност през 2021 към този момент е имало първични триумфи в ограничението на " бягството на налози " от огромните корпорации. Над 130 страни, които дружно образуват 90% от международното икономическо произвеждане, се бяха договорили за минимална данъчна ставка от 15% за фирмите. Така те желаят да попречат на огромните интернационалните корпорации просто да мигрират в страни с по-добри данъчни ставки. Миналата година няколко депутати от Европейски Съюз направиха сходен опит: те упорстваха за въвеждане на световен най-малък налог върху извънредно високото частно благосъстояние.

Щефан Бах обаче не има вяра, че това скоро ще сработи - което може частично да се дължи и на генералното превръщане на Европа към дясното. " Вече съвсем няма никакви леви болшинства ", споделя Бах. Що се отнася до данъчната политика, към този момент съвсем всичко опира до консервативните и демократичните партии, които обаче са по-близки с бизнесите. В Германия Бах е уверен, че " нищо няма да се случи в обозримо бъдеще. А в интернационален проект е още по-трудно да се координира сходно нещо. "
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР