Mеждународната рейтингова агенция Fitch Rating потвърди кредитния рейтинг на България

...
Mеждународната рейтингова агенция Fitch Rating потвърди кредитния рейтинг на България
Коментари Харесай

Финансист: Българската икономика ще пострада сериозно, ако се случи това

Mеждународната рейтингова организация Fitch Rating удостовери кредитния рейтинг на България в задгранична и локална валута " BBB " с позитивна вероятност.

В основата на тази оценка са вероятностите на страната за присъединението към еврозоната. Някои политически партии неотложно отиграха повдигнатата топка с досадната фраза, че " в случай че не бяхме ние ……. “, което е безусловно погрешно. Ако прочетете по-внимателно отчета ще забележите обаче, че във връзка с инфлацията Fitch надалеч не са толкоз положителни, колкото ни се желае, в противен случай - загатват ни, че трябват доста, доста повече старания.

Анонсът е пряк – България няма да покрие инфлационния аршин през 2024 година и предвиждат за 2025 година инфлация от 2,9%. Е, несъмнено, че дават лек оптимизъм с намигването, че е допустимо покриването на инфлационния аршин през четвъртото тримесечие на тази година, само че изрично става въпрос единствено за мигане.

Това, което политиците най-много би трябвало да си извадят от този отчет е следното:

1. Слабото външно търсене, възобновената политическа неустановеност и бавното асимилиране на фондовете на Европейски Съюз ще забавят икономическата интензивност през първото полугодие на 2024 година

2. Приемането на еврото е фактор, който поддържа рейтинга на България.

3. Нарастващите обществени потребности, забавянето на осъществяването на промените и неналичието на надеждно средносрочно фискално обмисляне, дължащи се на неустойчивостта на последните държавни управления, отслабиха фискалната позиция на България през последните години.

Бих желал да заявя най-отговорно – българската стопанска система ще пострада доста съществено, в случай че навлезем още една година в " избори до дупка “. Средствата от европейските фондове просто ще се изпарят, тъй като администрацията стопира да работи, а отдалечаваното от еврозоната (става все по-реално в необозримото бъдеще) ще усили цената на кредитния запас както за страната, по този начин и за компаниите и семействата. Без да съм правил прецизни сметки сигурно цената на политически турбуленции ще коства милиарди на хората. Все по-усърдно се приказва, че световната стопанска система е прекомерно евентуално да попадне в трапа на стагфлацията (висока инфлация и невисок стопански растеж). Последните стопански данни за Съединени американски щати изправиха икономистите на нокти, тъкмо заради този риск.

Ако би трябвало да бъдем напълно точни за България имаме съществуването на сходен риск:

1. Политическа неустойчивост, което е прекомерно неприятно за стопанската система.

2. Про инфлационен държавен бюджет. Както постоянно виновни за тази обстановка няма да има, а цената ще я платят извънредно изнервените хора в опитата си за закърпят издънените си фамилни бюджети, а откъм гърба флаг ще развява следващият " родолюбив план “ финансират от " източната губерния “.

Ресурс

Това, за което приказвам от дълго време е попаднало в обсега на разбор на комерсиалните банки. Вече втора година те насочват главно кредитен запас най-вече към ипотечния пазар, а не към действителния бизнес, за какво ли? Абсолютно несъмнено е, че няма да чуете сходно изказване от нито една кредитна институция публично, за какво ли? Те са единственият бранш сега подготвен на 100% за влизането на страната в еврозоната, същински го желаят, за какво ли? В такава обстановка, на политическа неустойчивост, умерено можем да забравим за каквито и да е било промени в държавното ръководство. Между другото, има безусловно преекспониране в политическото говорене на думата промяна. За мен тя значи само и единствено " оптимален публичен резултат с минимално харчене на обществени средства “. Не, това не е девиз, а образците, които мога да дам са прекомерно доста, най-много за големи държавни разходи.

Турбуленция

Навлизаме в извънредно турбулентен интервал и то съвсем в средата на годината. Компаниите, които се занимават с бизнес на външните пазари към този момент търпят вреди от попадането на страната ни в " Сивия лист “, заради риск от висока степен на корупция. Абсолютно и изрично те губят пари, за политическото безхаберие, само че несъмнено, че няма да получат обезщетения по тази причина. Както наподобява към края на годината може да има и проверка на кредитния рейтинг на страната ни в посока надолу, в случай че политическата обстановка остане нестабилна. Кредитните организации съвсем постоянно работят идентично. За понижаване на рейтинга е още прекомерно рано да се приказва, само че вероятността може да стане от позитивна на неутрална, което ще бъде отрицателен сигнал за вложителите. Те не простят. Дълбоко се колебая, че нещата за които пиша сега са в главата на хората, само че както към този момент загатнах – те ще платят сметката най-после, просто е неизбежно.

Потребление

Писал съм към този момент, че над 73% от структурата на Брутният вътрешен продукт на България идва от потреблението. Вече се виждат първите признаци на забавянето му, което несъмнено ще наруши съня на финансовия министър. " Капиталовите разноски “, като перо в бюджета, употребявани като буфери (тази " феноменална “ магия на родното финансово творчество) може и да не доближат при подобен сюжет и тогава какво вършим с бюджетния недостиг?. Да, за жалост ни ръководят безотговорни политици. Стъпваме още веднъж на пътя на несигурността, а очевидно е, че хората към този момент са тотално изчерпани в прав и метафоричен смисъл. Точно в такива моменти най-лесно се обръща колата, за какво ли? Май станаха прекомерно доста въпросите без отговор.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР